Ocak 25, 2022

Bank of America: “Stabilcoin Benimsenmesi ve CBDC Kaçınılmaz Olacak”

Bank of America analistlerinin paylaştığı yakın tarihli bir not, yayınlanacak bir CBDC’nin şu anda mevcut olan dihital para birimlerinden farklı olacağını belirtti bunun nedeni ise CBDC’nin ‘ticari bir banka’ değil, Federal Rezerv’in sorumluluğunda olacağını belirtti.

Bank of America’ya göre ABD sonunda kendi merkez bankası dijital para birimini (CBDC) oluşturmak için ilerleyecek gibi görünüyor.

Bank of America’da kripto stratejisti olarak görev alan Andrew Moss ve Alkesh Shah, 24 Ocak tarihli bir notta CBDC’lerin bir Bloomberg raporuna göre “bugünün elektronik para birimlerinin kaçınılmaz bir evrimi” olduğunu yazdı. Analistler şunları kaydetti:

“Finansal kurumlar dijital varlık saklama ve ticaret çözümlerini keşfettikçe ve ödeme şirketleri blok zinciri teknolojisini platformlarına dahil ettikçe, stabilcoin’in benimsenmesinin ve ödemelerin kullanımının önümüzdeki birkaç yıl içinde önemli ölçüde artmasını bekliyoruz.”

Bu arada, Federal Rezerv Bankası‘ndan (FRB) 20 Ocak’ta yayınlanan “Para ve Ödemeler: Dijital Dönüşüm Çağında ABD Doları” başlıklı bir rapor, ABD’nin potansiyel olarak bir CBDC benimsemesinin yararlarını ve dezavantajlarını değerlendirdi.

Bir CBDC’nin haneler ve işletmeler için potansiyel olarak “güvenli ve etkili yurt içi ödeme sistemini iyileştirip iyileştiremeyeceğini”, “ödeme sistemi gelişmeye devam ederken”, muhtemelen “ülkeler arasında daha hızlı ödeme seçenekleri” ile sonuçlanıp sonuçlanamayacağını değerlendirdi.

Bu arada şirketin analistleri Shah ve Moss, özel şirketler tarafından çıkarılan dijital para birimlerinin kullanımının artmasının muhtemel olduğunu belirtti. Şu anda, çevrimiçi banka hesapları veya ödeme uygulamaları gibi mevcut dijital para birimi biçimlerinin sorumluluğu, ticari bankalar gibi özel kuruluşlara ait durumda.

Ancak FRB, raporla ilgili yaptığı açıklamada, CBDC’nin bu açıdan farklı olacağını çünkü Federal Rezerv gibi bir merkez bankasının sorumluluğunda olacağını yazdı.

Ayrıca finansal istikrarın korunması, kullanıcıların mahremiyetinin korunması ve yasa dışı işlemlerle mücadele gibi potansiyel zorluklara da dikkat çekildi. Fed, 20 Mayıs’a kadar bu konularda kamuoyuna yorum yapacağını da açıklamıştı.

CBDC, bir ülkenin ABD doları gibi fiat para biriminin dijital versiyonudur. 2020’de Bahamalar dünyanın ilk CBDC’si olan “Sand Dolar”ı piyasaya sürdüğünde ilgi odağı olmaya başlamıştı.

Bu arada Çin merkez bankası, dijital para birimi oluşturma çabalarını hızlandırırken dijital bir yuan cüzdanı geliştirme sürecinde. Öte yandan Nisan 2021’de İsveç merkez bankası, “e-krona” dijital para birimi pilotunun ilk aşamasını tamamladı.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.