Azerbaycan Gümrük İşlemlerinde Blockchain Teknolojisini Kullanacak

0

Cointelegraph’ta yer alan habere göre, IBM Blockchain teknolojisinin gümrük işlemlerinde kullanılması üzerinde Azerbaycan hükümetiyle ortaklık yapmaya başladığı bildirildi.

Ortaklık ile bilgileri, Azerbaycan Devlet Gümrük Komitesi başkanı Safar Mehdiyev devam eden IT/TI Konferansı ve Dünya Gümrük Örgütü Sergisinde düzenlediği basın toplantısında açıkladı.

Açıklamasında “Gerekli bilgileri dışarıdan müdahale olmadan veritabanından çevrimiçi  olarak elde edilebilecek.” dedi. Mehdiyev şunun altını çizdi:

“Gümrük hizmetlerinin kalitesini artıracağı için hem girişimciler hem de gümrük makamları için büyük bir fayda sağlayacak.”

Blockchain teknoloji ile gümrük işlemlerinin potansiyeli geçen yıl Ağustos ayında IBM’in kendi teknolojisi ve pilot uygulamasıyla deneme yapılmasıyla olumlu sonuçlar alındıktan sonra başta ABD olmak üzere çoğu ülkelerin ilgisini çekmeyi başarmıştır.

Mehdiyev, bu yeni teknolojiyi sınırlarının ötesinde daha fazla kullanmak istiyoruz, başta komşu Gürcistan ile birlikte Moldova ve Ukrayna’yı içeren kullanım planlarının olduğunu dile getirdi.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın