Azerbaycan Gümrük İşlemlerinde Blockchain Teknolojisini Kullanacak

Cointelegraph’ta yer alan habere göre, IBM Blockchain teknolojisinin gümrük işlemlerinde kullanılması üzerinde Azerbaycan hükümetiyle ortaklık yapmaya başladığı bildirildi.

Ortaklık ile bilgileri, Azerbaycan Devlet Gümrük Komitesi başkanı Safar Mehdiyev devam eden IT/TI Konferansı ve Dünya Gümrük Örgütü Sergisinde düzenlediği basın toplantısında açıkladı.

Açıklamasında “Gerekli bilgileri dışarıdan müdahale olmadan veritabanından çevrimiçi  olarak elde edilebilecek.” dedi. Mehdiyev şunun altını çizdi:

“Gümrük hizmetlerinin kalitesini artıracağı için hem girişimciler hem de gümrük makamları için büyük bir fayda sağlayacak.”

Blockchain teknoloji ile gümrük işlemlerinin potansiyeli geçen yıl Ağustos ayında IBM’in kendi teknolojisi ve pilot uygulamasıyla deneme yapılmasıyla olumlu sonuçlar alındıktan sonra başta ABD olmak üzere çoğu ülkelerin ilgisini çekmeyi başarmıştır.

Mehdiyev, bu yeni teknolojiyi sınırlarının ötesinde daha fazla kullanmak istiyoruz, başta komşu Gürcistan ile birlikte Moldova ve Ukrayna’yı içeren kullanım planlarının olduğunu dile getirdi.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.