Kasım 10, 2019

Azerbaycan Blockchain Tabanlı Kimlik Sistemine Geçiyor!

Azerbaycan Merkez Bankası IT bölümü yönetici Farid Osmanov, Azerbaycan’ın 2020’nin ilk çeyreğinde blockchain tabanlı kimlik sistemine geçeceğini söyledi.

Blockchain teknolojisini bir çok özel kurum, girişimler.ve yatırımlar için kullandığı gibi, devletlerde konuya yakından bir ilgi gösteriyor. Özellikle bürokrasinin hızlanması ve saydamlığın arttırılması devletler için öncelikli konulardan bir kaçı. Hal böyle olunca bir çok devlet, programlarına blockchain teknolojisini ekliyor. Bugünkü haberimizde, kardeş ülke Azerbaycan’dan…

Trend News’in haberine göre, Farid Osmanov, 4. Uluslararası Bankacılık Forumunda konuyla alakalı açıklamalarda bulundu. Osmanov’a göre, kredi kuruluşlarına aktarılan kişisel verilerin güvenliği açısından, blockchain teknolojisi çok büyük bir potansiyel içeriyor.

Azerbaycan bu projenin aynı zamanda, terörizme kaynak aktarılmasını ve kara para aklanmasına da engelleyeceğini düşünüyor.

Projenin yakın zamanda diğer bankacılık hizmetlerinin de dahil edilmesi bekleniyor. Ve bunun Azerbaycan Merkez Bankası’nın, açık bankacılığa geçmesi ile sonuçlanması bekleniyor.

Blockchain tabanlı kimlik doğrulama sistemleri Azerbaycan hükümetinin uzun zamandır planları arasında yer alıyor. Hükümet dijital bankacılıkta ki ilerlemeleri koordine etmek için “2018-2020 Dijital Ödemelerin Yaygınlaştırılmasına İlişkin Devlet Programını” yürürlüğe koymuştu.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.