Avustralyada Kripto Para Dolandırıcılığı Büyük Kayıplara Sebep Oldu

0

2018 boyunca Avustralya’daki vatandaşlar kripto para birimi bazlı dolandırıcılık sebebiyle 6 milyon doların üstünde para kaybetti. Ayrıca, raporlara göre, en büyük kayıplar öncelikli olarak yatırım dolandırıcılıkları yüzünden oldu.

2018 yılına ait istatistiklere bakıldığında, Bitcoin‘in 20.000 doların üstüne çıktığı zamanda, Avustralya’nın 2018’de ki kayıplarında büyük bir artış oldu.

Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu (ACCC) yıllık aldatmaca raporunda ” bu, 2017’de rapor edilen 2.1 milyon ABD dolarının üstünde, %190’lık bir artış” dedi.

Bu sebeple, kripto para birimi dolandırıcılığı, en çok kayıp yaşanan olağandışı ödeme yöntemlerinden Apple iTunes kartları veya Google Play kartları gibi hediye kartları ile ödemeden sonra gelen ikinci en yüksek kayıp yaşanan ödeme yöntemidir.

ACCC‘nin aldığı 670’den fazla rapora göre, dolandırıcılığın %50’si 25 ila 34 yaş arasındaki erkekler tarafından yapılmış.

Bildirilen en yüksek kayıplar, insanların sahte ilk para teklifi (ICO) gibi tekliflere yatırım yapıp kandırıldığı kripto para birimi bazlı yatırım dolandırıcılığı sebebiyle yaşandı.

ACCC şunları söyledi:

“Mağdurlar, çevrimiçi dolandırıcılar tarafından dolandırıcının yazılım platformu üzerinden çeşitli kripto paraları satın almaları için kandırıldıklarını bildirdi, ancak diğer yatırım dolandırıcılıklarında olduğu gibi, paraya çevirip almaya çalıştıklarında dolandırıcılar ya bahaneler ile kandırdılar ya da iletişim sağlanmıyordu.

Bu yatırım dolandırıcılıkları ayrıca forex ticareti, emtia ticareti veya diğer yatırım fırsatları için kripto para birimiyle ödeme talep eden dolandırıcılarıda içeriyordu”

ACCC ayrıca, mağdurların parayı dolandırıcıya aktarmadan önce Bitcoin‘e dönüştürmeleri için bir Bitcoin ATM‘sine yönlendirildiklerini bildirdi.

Buna bir örnek geçen yıl Victoria’da yaşandı ve en az dört mağdur, Bitcoin ATM’leri üzerinden 50.000 dolar değerinde sahte bir vergi borcunu ödemeye yönlendirildi.

Verilere göre, uzaktan erişim dolandırıcılıklarında %95’lik bir artış oldu ve bunun 4.8 milyon doları geçen yıl boyunca kaybedildi.

Hoş geldin hediyeleriyle dolu Kripto Para Borsası Kucoin'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın