Avrupa Yatırım Bankası’nın Blockchain Teknolojisiyle Tahvil İhraç Edeceği Bildirildi

AYB’nin Societe Generale ve Goldman Sachs gibi bankaları, blockchain aracılığıyla kaydedilen ve yerleşen dijital bir tahvil araştırmak için göreve getirdiği öğrenildi.

Avrupa Birliği üye devletlerinin sahip olduğu uluslararası bir finans kurumu olan Avrupa Yatırım Bankası’nın, dijital tahvil ihraç etmek için blockchain teknolojisini araştırdığı bildiriliyor. Salı günkü Bloomberg raporuna göre, AYB, bir blockchainde ihraç edilecek, euro cinsinden bir tahvil içeren potansiyel bir anlaşmayı incelemek için Banco Santander, Goldman Sachs ve Societe Generale gibi büyük küresel bankaları göreve getirdi.

Bloomberg, konuyla ilgili olarak bilgi sahibi olan bir kişiden alıntı yaparak; AYB’nin dijital tahvillerin kaydı ve çözümü için blockchain teknolojisini kullanmayı planladığını belirtiyor. İlk satış için yapılacak yatırımcı toplantıları 15 Nisan’da başlayacak ve birkaç hafta sürecek.

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi kripto para birimlerinin temelinde yatan teknoloji olan Blockchain, son yıllarda tahvil piyasasında giderek daha fazla uygulanmaktadır. HSBC’ye göre, tahvil piyasası için “10 kattan fazla” maliyet tasarrufu fırsatları sunarak aracılara olan ihtiyacı azaltır ve daha küçük projelerin ihracına olanak tanır.

Avrupa Birliği’nin yatırım kolu olan AYB, genellikle Avrupa’nın borç sermaye piyasalarında yeniliğin ön saflarında yer almıştır. 2007 yılında AYB, İklim Farkındalık Bonosu olarak adlandırılan dünyanın ilk yeşil tahvilini çıkarmıştı.

Haber, Avrupa Merkez Bankası’nın dijital bir euro keşfetmeye başlayıp başlamayacağına karar vermeye hazırlandığı sırada geldi. Mart ayı sonlarında, AMB Başkanı Christine Lagarde, bankanın bir pilot uygulama yapmaya karar vermesi durumunda dijital euro girişiminin en az dört yıl süreceğini öne sürmüştü.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.