Avrupa Parlamentosu Kripto Paralar için Toplandı!

0
Avrupa Parlamentosu Kripto Paralar için Toplandı!

Avrupa Parlamentosu, kripto paralar ve blockchain için daha koordineli ve adil bir vergilendirme sisteminin yanı sıra vergi kaçakçılığını azaltmaya yönelik daha güçlü bir yaklaşım için toplandı.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, oylamaya katılan milletvekillerinin %80’den fazlası kararın lehinde oy kullandı. Milletvekili Lídia Pereira tarafından hazırlanan karar, Avrupa Parlamentosu Üyelerinin (millet vekilleri veya üyeler olarak tanımlanabilir) %80’inden fazlası lehte oy kullandığı için meclisten olumlu bir kabul gördü. 705 milletvekilinden sadece 7’si karara karşı çıkarken, 47’si çekimser ve 566’sı lehte oy kullandı.

Kripto para birimleri

Avrupa Parlamentosu Salı günü bir basın açıklaması ile söz konusu gelişmeyi açıkladı. Karar, AB ülkelerindeki kripto para birimi endüstrisi ile ilgili olduğunda vergilendirme alanına kesin bir yanıt niteliği taşıyor. Kripto para birimlerinin adil ve şeffaf bir vergilendirme sistemine tabi tutulması gerektiği söz konusu kararlarda ön plana çıkan tema oldu.

Ek olarak, karar küçük yatırımcılar ve işlemler için de bir değerlendirme içeriyor. Basın açıklamasına göre, trader’lar veya perakende işlem yürütenler daha az vergiye tabi olmalı.

Kararın bu bölümünün uygulanmasını sağlamak için Avrupa Komisyonu görevlendirildi. Komisyon, AB genelindeki ülkelerde kripto vergilerinin doğasını değerlendirecek. Ayrıca, vergi kaçakçılığının azaltılmasını sağlamak için her üye devlet tarafından alınan önlemleri de değerlendirecek.

Kripto Para, Blockchain ve Vergilendirme

Alınan kararlarda dikkat çeken bir diğer konu ise blockchain teknolojisi kullanarak vergi kaçakçılığını önleme oldu. Bu olumlu yaklaşıma ek olarak artık kripto paraların tam olarak ne olduğu sorusunun da cevaplanması gerektiği paylaşıldı. Dolayısıyla hangi varlıkların vergiye tabi olduğu, hangi varlıkların yok sayılması gerektiği de detaylandırılacak. Söz konusu bu hamle diğer ülkeler tarafından da bir emsal karar olarak yorumlanabilir ve düzenlemelerde yardımcı olabilir.

Karar, kripto para birimleri için daha verimli bir vergi sistemi çağrısına ek olarak, vergi kaçakçılığına karşı mücadelede blok zincirinden de yararlanmayı hedefliyor. Avrupa Parlamentosu basın açıklaması, vergi kaçakçılığını kontrol etmede blockchain’in potansiyel etkinliğini kabul etti.

“Blockchain’in benzersiz özellikleri, vergi tahsilatını otomatikleştirmenin, yolsuzluğu sınırlamanın ve mobil vergi mükelleflerinin daha iyi vergilendirilmesine olanak tanıyan maddi ve maddi olmayan varlıkların sahipliğini daha iyi tanımlamanın yeni bir yolunu sunabilir.”

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın