Avrupa Merkez Bankası’ndan Dijital Para Açıklaması

0
415

Kripto paraların oldukça popüler olduğu bu dönemde pek çok kurumda sektörün öncüsü olmak için harekete geçmiş durumda. İlk olarak Facebook ardından Çin olmak üzere şirketler yada ülkeler kendi dijital parası için çoktan çalışmalara başladı.

Geçtiğimiz günlerde de üst düzey Avrupalı yetkililer tarafından Avrupa Merkez Bankasının önderliğinde bir dijital para birimi hakkında çeşitli çalışmalar yürütüldüğü ve fizibilite çalışmalarının önümüzdeki aylarda olgunlaşabileceğini bilgisi paylaşılmıştı.

Avrupa Merkez Bankası Kurul Üyesi Benoit Coeure, yakın zamanda bir röportaj sırasında bankanın dijital para planlarından bahsetti. Benoit Coeure açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Merkez bankası dijital parası, nakit para artık kullanılmasa bile merkez bankası parasını kullanabilme imkanı sunacaktır. Bu tip bir dijital para birimi farklı biçimler alabilir ve bunun faydaları ile masraflarını hem biz hem de diğer merkez bankaları araştırmaya başladı.”

Ek olarak Benoit Coeure, sınır ötesi ödemeler ile ilgili eleştiride bulundu ve şu an için sınır ötesi perakende ödemelerin günlerce hatta haftalarca sürebildiğini belirtti. Ardından bu durumun düzeltilmesi gerektiğini vurguladı ve daha az masraflı olması gerektiği belirtti. Bu açıklamayla Avrupa Merkez Bankasının dijital parasının bu hedefler doğrultusunda oluşturulacağını düşünebiliriz.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın