Aralık 2, 2019

Avrupa Merkez Bankası’ndan Dijital Para Açıklaması

Kripto paraların oldukça popüler olduğu bu dönemde pek çok kurumda sektörün öncüsü olmak için harekete geçmiş durumda. İlk olarak Facebook ardından Çin olmak üzere şirketler yada ülkeler kendi dijital parası için çoktan çalışmalara başladı.

Geçtiğimiz günlerde de üst düzey Avrupalı yetkililer tarafından Avrupa Merkez Bankasının önderliğinde bir dijital para birimi hakkında çeşitli çalışmalar yürütüldüğü ve fizibilite çalışmalarının önümüzdeki aylarda olgunlaşabileceğini bilgisi paylaşılmıştı.

Avrupa Merkez Bankası Kurul Üyesi Benoit Coeure, yakın zamanda bir röportaj sırasında bankanın dijital para planlarından bahsetti. Benoit Coeure açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Merkez bankası dijital parası, nakit para artık kullanılmasa bile merkez bankası parasını kullanabilme imkanı sunacaktır. Bu tip bir dijital para birimi farklı biçimler alabilir ve bunun faydaları ile masraflarını hem biz hem de diğer merkez bankaları araştırmaya başladı.”

Ek olarak Benoit Coeure, sınır ötesi ödemeler ile ilgili eleştiride bulundu ve şu an için sınır ötesi perakende ödemelerin günlerce hatta haftalarca sürebildiğini belirtti. Ardından bu durumun düzeltilmesi gerektiğini vurguladı ve daha az masraflı olması gerektiği belirtti. Bu açıklamayla Avrupa Merkez Bankasının dijital parasının bu hedefler doğrultusunda oluşturulacağını düşünebiliriz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.