Avrupa Merkez Bankası’ndan Dijital Euro Adımı

Avrupa Merkez Bankası, merkez bankası dijital para birimi (CBDC)’ye önemli bir adım attı ve “dijital Euro” terimi için marka başvurusunda bulundu. Geçtiğimiz hafta başvuru yaptığı öğrenilen Merkez Bankası’nın yakın zamanda markalaşma adına bir rapor yayınlaması bekleniyor.

Yeni bir “dijital Euro” hizmeti hakkında, vatandaşların kullanımına sunmadan önce avantaj ve dezavantajlarla ilgili bir rapor sunulması planlanıyor. Halk tarafından nasıl bir geri dönüş alınacağı ve nasıl tepki göreceğine daire dijital euronun nasıl tasarlanacağı ortaya çıkacak. Dijital Euro ile nakit kullanımını azaltmak, işlem sorunlarını kökten çözmek ve banka faizlerinin düşmesi gibi farklı konularda çözüm getireceği düşünülüyor.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, uzun bir süredir CBDC’ler hakkında konuşmalar yapıyordu. AMB gibi birçok ülkenin merkez bankaları da CBDC üzerinde halen çalışmalar yapıyorlar. ABD ve Japonya’nın ABD doları ve Japon Yeni için dijital para araştırmaları sürüyor. Bunun dışında Çin’de dijital Yuan bu konuda oldukça ilerde ve halihazırda testler ülke genelinde birçok yerde devam ediyor.

CBDC’ler ortaya çıkmamış olsa da hala tartışılıyor. Çünkü BTC ve ETH gibi kripto paralara nazaran merkez bankaları tarafından merkezlenerek kontrol edilecekler. İzlenebilirlik konusu yüzünden yatırımcılar ikiye bölünüyor diyebiliriz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.