Mart 3, 2022

Avrupa Birliği, Rusya’nın Kripto Kullanarak Yaptırımlardan Kaçınmasını Engelleyecek!

Fransa Maliye Bakanı Bruno le Maire, Avrupa Birliği’nin Rusya’nın kripto paralar kullanarak uygulanan ekonomik yaptımlardan kaçınmasını engelleyeceğini açıkladı. le Maire’nin yorumları, konuyla ilgili yoğun tartışmaların yapıldığı bir dönemde yapılması dikkat çekti.

Avrupa Birliği Maliye Bakanları toplantısının ardından açıklama yapan le Maire, Rusya’ya yönelik son yaptırımların finansal sistemi düzensizleştirdiğini ve merkez bankasının işlemlerini felç ettiğini belirtti. Avrupalı liderler de Ukrayna’ya mali yardımları arttırma konusunda anlaştılar.

“Yaptırımlarımızı aşmamaları için tamamlayıcı tedbirler üzerinde çalışmaya karar verdik. Ekonomilerimizin korunmasıyla ilgili olarak, Covid krizinde olduğu gibi Avrupa düzeyinde yakın koordinasyon istiyoruz.

-le Maire”

Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri geçtiğimiz hafta, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri operasyonları başlatmasının ardından Rus bankalarına ve Rus milyarderlere karşı katı yaptırımlar uyguladıklarını duyurmuştu. Bu yaptırımlar arasında en dikkat çekeni ise seçili Rus bankalarının SWIFT işlem sisteminden çıkarılması olmuştu, bu sitemden çıkarılma Rusya’nın uluslarası finansal sisteme erişiminde büyük problem yaratması bekleniyor.

Amerika Birleşik Devletleri son zamanlarda Rus yaptırımlarına dijital para birimlerini de dahil etmişti ve borsaları kara listeye alınmış varlıklara izin vermemeleri konusunda uyarmıştı.

Rusya merkez bankası ise bu yaptırımlara hızlı bir cevap vermek için faiz oranlarını katı bir şekilde arttırmış ve başkan Vladimir Putin de ülkeden çıkarılmasına izin verilen döviz miktarına kısıtlamalar getirildiğini duyurmuştu.

Sıkı yaptırımlar ayrıca birkaç Batılı şirketin ya Rusya’dan çıktığını ya da hizmetlerini engellediğini gördü. Ancak kripto borsaları şimdiye kadar Rus vatandaşlarını engellemeyi reddetti.

Yaptırımlar Kriptoya Olan İlgiyi Arttırıyor

Rusya’ya uygulanan yaptırımlar sonrası Bitcoin ve Tether gibi kripto varlıklar başta olmak üzere birçok kripto varlığın ruble çifti ile yapılan işlem sayısında artıl görüldüğü tespit edildi. Bu yaptırımlar sonrası ruble, dolar başta olmak üzere Bitcoin karşısında da değer kaybetti. Vatandaşlar, değer kaybeden rubleyi önlemek ve küresel finansal sistemlere erişim sağlamak için büyük olasılıkla kriptoyu benimsemeye başladı. Ukrayna kripto ticaret hacimleri de işgal sırasında hızla yükselirken, hükümet medya aracılığıyla bağış kabul etmeye başladı.

Ancak vatandaşlar kriptoya dönmüş olsa da, uzmanlar Rusya’nın milyar dolarlık işlemleri kolaylaştırmak için aracı kullanıp kullanamayacağı konusunda şüpheci. Bitcoin Politika Enstitüsü geçtiğimiz günlerde kripto yoluyla emtia satmaya çalışan Rusların piyasa oynaklığını artıracağını ve onu bir gelir kaynağı olarak sürdürülemez hale getireceğini belirten bir rapor yayınladı.

Öte yandan yaptırım uygulanan kişiler, düzenleyicileri uyarmadan kriptolarını fiat para birimine dönüştürmenin hiçbir yoluna sahip olamayacaklardır.

Kaynak : Coingape


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.