Atık Su Kirliliğine Blockchain Çözüm Olabilir Mi?

0
268

Kar amacı gütmeyen kuruluş Offshore Operatörler Komitesi atık su taşıma maliyet ve sürelerinin azaltılması amacıyla blockchain teknolojisi sistemi geliştirdi. Offshore Operatörler Komitesi (OOC) Petrol ve Gaz Blockchain Konsorsiyumu pilot çalışmalarını tamamladı. Endüstriyel ölçekte ilk çalışma niteliği taşıyan projede temel amaç petrol ve gaz çıkarımı sonrası oluşan atıkların taşınması ve sürecin kısaltılması yönünde geliştirildi.

Pilot çalışma Houston merkezli blockchain geliştirici şirket Data Gumbo ile yapılan ortaklık ile geliştirildi. Çalışmada sürelerin azaltıldığını bu sayede daha az insan gücü ve daha düşük maliyetlere ihtiyaç duyulduğunu açıklandı. Hazırlanan pilot çalışma çevre koruma hizmetleri veren Nuverra Environmental Solutions şirketi tarafından ABD’nin Kuzey Dakota bölgesinde 5 doğalgaz ve petrol sahasında denendi.

Konsorsiyumun ExxonMobil, Hess, Shell, Chevron gibi büyük isimlerin de içinde bulunduğu toplam 10 büyük şirketi barındıran şirketler birliğidir. Konsorsiyumun ortak sorunlarını çözmek için yapılan denemelerin ilk sonuçları raporlandı. İş akışları 120 günden 7 güne kadar düştü. İnsan müdahalesi gereken 16 farklı nokta, çalışma sonucunda yediye kadar geriledi. En önemlisi ise blockchain öncesi %85 verim ile gerçekleştirilen hacim ölçüleri pilot çalışma sonrası %100’e varan doğruluklarla ölçülebiliyor.

Konsorsiyumda yer alan Equinor çok uluslu enerji şirketinin Blockchain ve inovasyondan sorumlusu Rebecca Hoffman yürütülen pilot çalışma hakkında şunları söyledi;

“Pilot çalışmanın sonuçları, insan müdahalesi olmayan hacimli doğrulamanın satıcılara otomatik ödemeleri tetikleyebileceğini doğruluyor. Maliyetleri azaltmak, verimliliği artırmak, şeffaflık sağlamak ve petrol ve gaz endüstrisindeki anlaşmazlıkları ortadan kaldırmak için mevcut olan blokları ortaya koyabileceğini kanıtlıyor. Bu, endüstrimizdeki blok zincirinin potansiyeli için buzdağının sadece görünen ucu”

 

 

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın