Asrın Kripto Para Dolandırıcısı Alexander Vinnik Paris’te Yargılanıyor!

0
339

Kripto para dolandırıcılığında akla gelen ilk isimlerden Rus kökenli Alexander Vinnik Paris’te yargılanıyor. Bilgisayar uzmanı olan Vinnik dünya genelinde 135 milyon avroluk bir vurgunda adını geçirmeyi başardı. 200 kişiden fazla kişiyi dolandırdığı tahmin edilen olayda birçok ülkenin vatandaşı yer alıyor. ABD, Rusya ve Fransa gibi ülkelerde fidye yazılımları ile saldırıyı gerçekleştirdiği iddia ediliyor.

Rusya merkezli kripto para borsası BTC-e’de bir süre çalışan sanığın ilk olarak 2017 yılında Yunan yetkililerce tutuklandığı ve o zamanki soruşturmanın 4 milyar dolardan fazla kara paranın BTC-e üzerinden aklanması üzerine olduğu biliniyordu.  bazı kaynaklara ABD ajanları göre Vinnik’i uzun sürelerdir izlemekteydi.

ABD olayın gerçekleştiği ilk zamanlarda 4 milyar dolarlık kara para aklama iddiasına karşılık suçlu iadesi talep etmiş fakat gerçekleştirememişti.

Dünyanın ilk kripto para borsalarından olan ve uzun süre önce kapanmış olan Mt.Gox borsasının da Vinnik faaliyetleri sonucunda kapanmak zorunda kaldığı iddialar arasında yer alıyor. Mt.Gox üzerinden çalınan fonların Vinnik özel hesabına aktarılıp oradan da BTC-e platformuna geçirildiği söyleniyor. Bu kapsamda BTC-e platformuna açıldığı günden beri toplam 7 milyon Bitcoin girişinin olduğu ve 5.5 milyon kadarının çekildiği söyleniyor.

Vinnik, 2017’de tutuklandıktan sonra Yunan mahkemelerinin anlık bir fikir değişikliği ile Fransa’ya iadesini kabul etti. Mahkeme ve yargılanma süreci gün içerisinde tekrar yapılmaya başlandı ve kara para aklama, siber dolandırıcılık ve organize suç örgütlüğü gibi suçlarla yargılanıyor.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın