Arjantin, Bitcoin Fiyatında Arayı Açtı!

Geçtiğimiz günlerde 7.400 Dolar civarında seyreden Bitcoin ani bir yükseliş ile 9.000 Dolar seviyelerine ulaştı. O zamandan beri 9.000 Dolar seviyelerinde işlem gören Bitcoin, yazının kaleme alındığı saatte yaklaşık olarak 9.400 Dolar civarında hareket ediyor.

Küresel piyasalar için aynı şeyler söylenirken Arjantin için farklı bir durum söz konusu. Ekonomik olarak zor günler yaşayan Arjantin’de, Arjantin Merkez Bankası (BCA) tarafından geçtiğimiz günlerde kredi kartlarıyla kripto para alımını yasakladı. Kripto paralar ile ilgili alınan sıkı önlemler, ülkede fiyatların artmasına sebep oldu. Ülkedeki ekonomik kriz kötü bir hal alırken Buenos Aires Times, durumu şu şekilde özetliyor:

“Bankalar önümüzdeki yılın bütçesi belli olmadığı için kıdemli kişileri işten çıkarmaya başladılar. Döviz piyasalarıyla ilgili alınan karar yüzünden bankaların vadeli işlem seçenekleri daraldı ve bu, sektöre ağır bir darbe vurdu.”

Durum bu şekildeyken, ülkedeki yatırımcılar Bitcoin almak isterlerse diğer yatırımcılara kıyasla yüzde 25 kadar daha yüksek bir ücret ödemek durumundalar. Örneğin; Arjantin içerisindeki en büyük kripto para borsalardan birisi olan Ripio’ya baktığımız da Bitcoin fiyatının en yüksek 11 bin 780 dolara kadar çıktığını görebiliyoruz. Aynı sırada Bitcoin, küresel piyasalarda 9.000 Dolar seviyelerinde işlem görüyordu.

Arjantin’deki diğer borsalar için de durum çok farklı değil. Arjantin bu yüksek Bitcoin fiyatıyla ilgili daha önce de gündem olmuştu.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.