Arcane Research: Bitcoin Fiyatı Manipüle Ediliyor Olabilir

Arcane Research tarafından yapılan bir araştırma Bitcoin fiyatının dönem dönem manipüle edildiği iddialarını güçlendirdi.

Arcane Research’ün araştırma sonucu edinmiş olduğu bulgular, özellikle de CME Group’un Bitcoin vadeli işlemler teslim tarihlerinin Bitcoin piyasasına ve kripto para fiyatlarına olumsuz olarak yansıdığını gösteriyor.

Şirket araştırma kapsamında Ocak 2018’de Ağustos 2019’a kadar fiyat davranışlarını inceledi. İnceleme sonrasında CME’nin ödeme tarihlerinden hemen önce %75 oranında Bitcoin fiyatının düştüğünü gördü.

Hatırlarsanız CME 2017 Aralık ayında Bitcoin vadeli işlemleri başlatan ilk işletmelerden biri olmuştu. O dönemden bu yana Bitcoin’e ilgi gün geçtikçe arttı. Bununla birlikte, bu yıl işlem hacmi oranlarında yeni rekorlar görüldü.

Tüm bunların dışında bir de Arcane Research araştırma verilerini Bitcoin’in 8 bin dolar seviyesine düşüşüyle sonuçlanan büyük çöküş öncesinde paylaştığı da dikkatlerden kaçmadı. Söz konusu olay ise Bitcoin opsiyonlarının açık pozisyonlarının yüzde 50’sinin vadesinin dolduğu Cuma gününden birkaç gün önce gerçekleşti.

Bu hafta yaşanılan çöküş de uzun süredir beklenen Bakkt’ın yeni vadeli işlemler platformunun başlatılmasına denk geldiği için ilgi çekti. Yetkililer işlem hacimleri düşük olsa da platformun piyasalara fiyat keşfi konusunda yardım etmekte etkili olacağını iddia etti.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.