Arcane Research: Bitcoin Fiyatı Manipüle Ediliyor Olabilir

0

Arcane Research tarafından yapılan bir araştırma Bitcoin fiyatının dönem dönem manipüle edildiği iddialarını güçlendirdi.

Arcane Research’ün araştırma sonucu edinmiş olduğu bulgular, özellikle de CME Group’un Bitcoin vadeli işlemler teslim tarihlerinin Bitcoin piyasasına ve kripto para fiyatlarına olumsuz olarak yansıdığını gösteriyor.

Şirket araştırma kapsamında Ocak 2018’de Ağustos 2019’a kadar fiyat davranışlarını inceledi. İnceleme sonrasında CME’nin ödeme tarihlerinden hemen önce %75 oranında Bitcoin fiyatının düştüğünü gördü.

Hatırlarsanız CME 2017 Aralık ayında Bitcoin vadeli işlemleri başlatan ilk işletmelerden biri olmuştu. O dönemden bu yana Bitcoin’e ilgi gün geçtikçe arttı. Bununla birlikte, bu yıl işlem hacmi oranlarında yeni rekorlar görüldü.

Tüm bunların dışında bir de Arcane Research araştırma verilerini Bitcoin’in 8 bin dolar seviyesine düşüşüyle sonuçlanan büyük çöküş öncesinde paylaştığı da dikkatlerden kaçmadı. Söz konusu olay ise Bitcoin opsiyonlarının açık pozisyonlarının yüzde 50’sinin vadesinin dolduğu Cuma gününden birkaç gün önce gerçekleşti.

Bu hafta yaşanılan çöküş de uzun süredir beklenen Bakkt’ın yeni vadeli işlemler platformunun başlatılmasına denk geldiği için ilgi çekti. Yetkililer işlem hacimleri düşük olsa da platformun piyasalara fiyat keşfi konusunda yardım etmekte etkili olacağını iddia etti.

Hoş geldin hediyeleriyle dolu Kripto Para Borsası Kucoin'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın