Analiz: Elon Musk’ın Bitcoin İçin Daha Büyük Bir Planı Olabilir Mi?

0

Tesla CEO’su Elon Musk, son birkaç aydır son Bitcoin mücadelesinin ana katalizörü haline geldi. Dijital varlık üzerindeki etkisi, Tesla’nın Bitcoin’i ödeme olarak kabul edeceğini duyurduğunda başladı. Bu gelişme, fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 64.000 dolara çıkardı.

Heyecan hala yüksekken Elon Musk, Tesla’nın Bitcoin ödemelerini askıya alma kararını duyurmak için bir tweet daha attı. Bitcoin fiyatı tepki olarak 40.000 doların altına doğru bir düşüşe geçti. Birçok Bitcoin meraklısı sürekli olarak Musk’a saldırırken, CroissantEth olarak tanınan bir Twitter kullanıcısı ve kripto gözlemcisi Musk’ın daha büyük bir planı olabileceğini düşünüyor.

Tesla, Yenilenebilir Enerjiyi Teşvik Etmenin Bir Yolu Olarak BTC’yi Kullanıyor Olabilir

Tesla’nın en büyük hissedarı ve Bitcoin yatırımcısı olan Ark Invest, yakın zamanda güneş enerjisi ve Bitcoin madenciliği hakkında bir rapor yayınladı. CroissantEth’e göre bu rapor, Musk’ın faaliyetlerinin “nihai amacına” dair bir ipucu sunuyor.

Ark Invest’e göre, Bitcoin madenciliği genel şebeke payına katkıda bulunuyor ve yenilenebilir karbon içermeyen kaynaklardan üretilen daha fazla enerji kullanıyor. Ark, güneş enerjisi ile BTC madenciliği üzerine araştırmalarını gösteren bir makale yayınladı. Araştırma, Tesla’nın ekibinin enerji temini ve verimliliği ile ilgili olarak Tesla için bir BTC kullanım durumunu ima ediyor gibi görünüyor. Ve sonuçlar çok umut verici.”

Tesla’nın birincil işinin güneş panelleri, güneş çatıları ve piller olduğunu belirtmekte fayda var. Gözlemciye göre, ABD’de 13’ten fazla eyalet, eyaletlerinde sıfır emisyonlu araçların satılmasını şart koşuyor. Tesla, sıfır emisyonlu araçlarını satmaktan “çevre kredisi” aldığı için bu kredilerin bir kısmını henüz sıfır emisyonlu araçları olmayan otomobil üreticilerine satıyor ve bundan çok para kazanıyor.

Musk’ın Bitcoin İçin Daha Büyük Planları Var

Tesla CFO’su Zach Kirkhorn, firmalar bu kredi satın alma durumundan kaçınmak için kendi karbonsuz alternatiflerini geliştirirse Tesla’nın kredi kazançlarının gelecekte düşebileceğini belirtti. Tesla, devasa kârlarının elinden alınması olasılığıyla yenilenebilir enerjiyi teşvik etmek için bir çözüm olarak BTC’yi değerlendirebilir.

Tesla Powerwall’ları (elektriği depolayan bir batarya) genellikle aşırı yükleniyor ve gözlemci bunların, bir GPU ile BTC madenciliğine yeniden yönlendirilebileceğine inanıyor ve Tesla’nın yakında Powerwall’ları tarafından üretilen ekstra elektriği kullanarak Bitcoin madenciliğini duyuracağını tahmin ediyor.

Bana göre yakında Tesla’nın; Powerwall’lar tarafından üretilen fazla enerjiyi kullanarak, Tesla çatısı, paneli, arabası ve benzerlerine sahip herkes tarafından kullanılabilecek yenilenebilir bir BTC madenciliği yöntemi duyurması çok olası görünüyor!”

Twetter kullanıcısı Musk’ın Bitcoin FUD’u yaratmaya niyeti olmadığını düşünüyor:

Hikayede önemli bir değişik görebiliriz. Bu aslında insanları BTC için yenilenebilir enerji kullanmaya çekecek ve potansiyel olarak yüz milyonlarca kullanıcı getirecek. Elon’un bir plan olmadan yatırım yapıp ardından BTC konusunda FUD yaratacağını sanmıyorum.”

Rapora göre, durum böyle gerçekleşirse birçok kişi piyasaya geri dönebileceği için Bitcoin bir toparlanma yaşayabilir.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın