Altın Madenciliği, Bitcoin Madenciliğinden 23 Kat Daha Fazla Enerji Harcıyor!

0

Asimov olarak tanınan Twitter kullanıcısının yayınladığı verilere göre, Altın madenciliği Bitcoin madenciliğinden 23 kat daha fazla enerji tüketiyor.

Rakamlara göre, Altın’ın yılda 105 milyar dolara mal olduğu ve yaklaşık 475 milyon GJ (gigajoule) tüketirken, Bitcoin madenciliği ise sadece 4.5 milyar dolara mal olmakta olup yılda sadece 183 milyon GJ harcadığını vurguladı.

Bu veriler oldukça önemlidir, çünkü Bitcoin’in varlığına karşı en büyük sorunu olarak tanımlanan sorunlardan biri, maliyet değerinin yüksek derecede elektrik tüketimi olmasıdır. Fakat durumun böyle olmadığına dair birkaç bilimsel kanıt olmasına rağmen, bu konuda Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini sevmeyen devletler ve bireyler her zaman bu noktalarını vurguladı.

Bazı araştırmacılar, Bitcoin madenciliğinin dünyanın tüm enerji tüketiminin %82’sinden daha fazla elektrik harcadığını iddia etti. Bir habere göre Moğolistan’daki bir Bitcoin madenciliği şirketinin Boeing 737 kadar enerji harcadığını iddia ediyor. Bu hesaplamaların nasıl yapıldığı açık olmasa da bunun doğrulanmadığı kanıtlandı. Bazı kişiler ise Bitcoin madenciliğinin çevreye zararlı değil yararlı olabileceğini belirtti.

2018 yılında Nodeblockchain tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, madencilik maliyeti, madencileri çevreye daha uygun, daha çevreci enerji kaynakları tercih etmeye zorlayarak bu madencilik sürecinde çevreye fayda sağlayabileceği belirtilmiştir.

Asimov’un bu verileri, Bitcoin’in bir sorun olmadığını ve ölçeklenebilirlik gibi bir takım güçsüzlükleri olmasına rağmen, dünyanın pek çok ülkesinden daha fazla enerji tüketmediğini ve çevreye pek fazla zarar vermediğini göstermiştir.

Kaynak: Zycrypto

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın