Altı Yılda Hackerlar Milyonlarca Dolar Bitcoin Topladılar

FBI tarafından paylaşılan bilgilere göre insanlardan fidye talep ederek 6 yıl içerisinde yaklaşık 150 milyon dolarlık Bitcoin topladılar.

Saldırılar

Bu hackerlar, insanların çeşitli sunucularına, sistemlerine saldırıp burada barınan bilgileri şifreliyor. Hackerlar sonradan şifreleri kaldırmak için mağdur olan kişilerden belli bir fidye talep editor.

Maastricht Üniversitesi, kendi sunucularına geçtiğimiz günlerde buna benzer bir saldırı gerçekleşmişti ve bu saldırının son bulunmasına karşılık 30 Bitcoin’lik fidye ödediği bildirilmişti. Üniversite yetkilileri saldırıyı durdurmaya çalışmanın maliyetleri riskli ve daha maliyetli olacağını fark etmiş ve saldırganlara istedikleri fidyeyi ödemeyi kabul etmişlerdi.

FBI ajanlarından olan Joel DeCapua tarafından paylaşılan bilgilere baktığımızda bu hackerlar insanlarda fidye talep ederken genellikle Bitcoin’i tercih ettikleri gözlemlendi. Hackerlar BTC ödeme yöntemiyle kimliklerini gizleyebiliyor ve polisten kaçmayı başarabiliyorlar.

FBI ajanı tarafından aktarılan bu bilgilerle birlikte 2013-2019 yılları arasında fidye saldırılarında toplam 144 milyon dolarlık Bitcoin toplandı. DeCapua konu hakkında yaptığı sunama göre hackerlar bu saldırıları düzenlemek için RYUK adlı yazılımı kullandılar.

BTC’ler Nereye Gidiyor?

Verileri göz önüne aldığımızda bu altı yıllık zaman diliminde binlerce BTC topladılar. Peki hackerlar aldıkları bu BTC’leri nasıl harcıyor, nereye aktarıyor?

DeCapua’nın yaptığı sunuma göre fidye olarak alınan bu BTC’lerin çok büyük bir kısmı doğrudan kripto para borsalarına geçiriliyor. Hackerlar bu BTC’lerin yüzde 63’ünü borsalara aktarmayı seçiyor ve yüzde 36’lık kısmına ise el sürmüyor ve bu Bitcoinleri haraket ettirmiyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.