Alibaba Blockchain’i Diğer Ülkeler İçinde Uygun Hale Getirdi

0

Çin’in en büyük e-ticaret firması olan Alibaba’nın bulut bilişim bölümü, blockchaini genişletmeyi açıkladı.

Açıklamada, Blockchainin şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde ve ayrıca Avrupa ve Güney Doğu Asya ülkelerinde kullanılabileceğini açıkladı.

“Çin’deki müşterilerimiz BaaS platformumuzun faydalarını dile getirmişler ve Alibaba firmasının yetkilileri basın açıklamasında “bu hizmeti dünyanın her yerindeki diğer müşterilere sunma konusunda büyük heyecandayız” sözlerini dile getirdi.

Blockchain uygulaması dışında, aynı zamanda büyük bir çevrimiçi finans hizmetleri ortağı olan Ant Financial tarafından geliştirilen Ant Blockchain’i de desteklemektedir. Geçtiğimiz yıl Ekim ayında resmi olarak piyasaya sürülen, Alibaba’nın sunduğu bir hizmet olarak Blockchain’in sunduğu bazı uygulamalar arasında akıllı sözleşmeler, blok yönetimi, otomatik dağıtım ve çeşitli yazılım geliştirme uygulamalarıda yer alıyor.

“Blockchain Bitcoin Değil”
Alibaba’nın kurucusu olan Jack Ma, anti-bitcoin duruşuyla tanınmasına rağmen, blockchain teknolojisinin güçlendirilmesi ve kullanım alanlarının arttırılması gerektiğini dile getirdi. Ma’ya göre, blockchain teknolojisi, yolsuzluk gibi sosyal sorunları ortadan kaldırmak amacıyla, nakitsiz bir dünya oluşturmak için kullanılabilir.
Jack Ma, konuşmasında şu sözleri söyledi:
“Nakitsiz topluma ve blockchain teknolojisine özellikle dikkat ediyorum, Alibaba olarak, dünyayı nakitsiz bir topluma taşıyacağız. Toplum, herkese eşit olacak şekilde, ihtiyaç duydukları parayı kazanmak için şeffaf bir sistem olucağından emin olabilir. Yolsuzluktan nefret ediyorum. İşte bu yüzdende nakitsiz bir dünya istiyorum.”

Alibaba, şimdiden blockchain teknolojisinin araştırmasına ve geliştirmesine büyük yatırımlar yaptı ve geçtiğimiz ayın başında bildirilen e-ticaret evi, 2017 yılında tüm dünyadaki blockchain patentlerinin %10’undan fazlasının alınmasıyla gündeme gelmişti.

Raporlara göre, 2017 yılında 406 blockchain patenti alındı. 43 tanesi, online arama ağı Baidu ve Tencent holding gibi çinli teknoloji devleri ile Alibaba tarafından alındı.

Sahteciliklere Karşı
Alibabanın, blockchain teknolojisini uyguladığı alanlardan biride gıdaların izlenebilirliğini ve sahteciliklerin önüne geçilmesi için yapılan uygulamalardır. Örnek olarak 2017 yılında, Avusturalyadan Çin’e orijinal gıdaların gönderimini sağlamak amacıyla kullanılmıştır.

Ayrıca Alibaba nakliye işlerindede blockchain teknolojisini kullanıyor.
Kaynak:CCN

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın