Alameda Research ve FTX, İflas Öncesi Bu Coin’i Dump’lamak İstemiş!

Dijital varlık saklama kuruluşu BitGo CEO’su Mike Belshe, Alameda Research’le ilgili kritik bir bilgi verdi. CEO, FTX’in 11 Kasım’daki iflas başvurusundan önce 3000 Wrapped Bitcoin (wBTC) kullanmaya çalıştığını doğruladı.

DeFi araştırmacısı Chris Blec, 14 Aralık’ta söz konusu iddiayı gündeme getirmişti. Blec’in açıklamasına göre Alameda Research, wBTC’leri varlıkları kullanmak istese de güvenlik sürecini geçemediği için işlem reddedildi. BitGo’nun açıklamasına göre söz konusu işlem ‘yakım’ amacıyla gerçekleştirilmmek istemiş. Nitekim işlemi açan kişi, wBTC yakma işlemleri hakkında pek bilgi sahibi değil gibiydi.

“Güvenlik detayları, sürecin tamamıyla uyumlu değildi. İşlemi reddettik ve varlıkları cüzdanlarımızda tutmaya karar verdik. Yakma süreci böyle işlemiyor. Yakım işlemi için tarafları iyi tanımanız gerekir ancak bu bilgi eksikti.”

CEO Belshe bu tür detaylar nedeniyle talebi işleme almadıklarını belirtti. Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Alameda Research birkaç gün sonra iflas etti. BitGo ise işlemi tamamen askıya aldı ve varlıkları saklamaya devam etti.

Wrapped Bitcoin (wBTC)

Alameda’nın 3.000 wBTC’yi kullanma girişimi Etherscan’de de görünüyor.

Alameda Research binlerce wBTC token’ı dump’layarak piyasaya sürmeyi denese de BitGo’nun güvenlik aşamasına takıldı. Söz konusu 50 milyon dolar değerindeki wBTC’nin itfa edilmeye çalışılmasının nedeni ise belirsiz. Ancak FTX yöneticilerinin son dakikaya kadar iflastan kurtulmak için çeşitli kaynaklardan fon toplamaya çalıştıkları anlaşılıyor.

Arkham Intelligence’ın 25 Kasım’da yaptığı analizde Alameda’nın, FTX’in iflas başvuruda bulunmasından beş gün önce FTX.US’den sekiz farklı adresten 204 milyon dolar çektiği tespit etti.

wBTC, BTC’nin tokenize edilmiş bir versiyonudur ve bir yakım adresine gönderildiğinde BTC için kullanılabilmekte ve BTC’nin serbest bırakılmasını tetiklemektedir. Dönüşüm 1:1 oranında yapılır.

Wrapped Bitcoin’in tokenlaştırılması, Bitcoin sahiplerinin Ethereum tabanlı akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan uygulamalarla etkileşime girmesini sağlıyor.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : CoinTelegraph


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.