Akıllı Sözleşmeler Şirketlerin Veri Kalitesini Arttırıyor

Araştırma şirketi Gartner geçtiğimiz günlerde Blockchain akıllı sözleşmelerinin bir şirketin genel veri kalitesini 2023 yılına kadar yaklaşık %50 artıracağını öngören bir rapor yayınladı.

Akıllı sözleşmeler bir blockchain üzerinde kullanılan programlama kodu parçalarıdır. Gartner raporu ayrıca, akıllı sözleşme kuralları şirketlerin veri kullanılabilirliğini azaltacağından, toplam veri varlığı kullanılabilirliğinin 2023 yılına kadar %30 azalacağını öngördü.

Tahminden bahsetmişken, Gartner’ın kıdemli araştırma direktörü Lydia Clougherty Jones, bir kuruluş dışsal olarak dayatılan veya gönüllü olarak kabul edilen Blokchain akıllı sözleşmelerini kabul ettiğinde, veri kalitesindeki ilgili artıştan yararlanacaklarını belirtti.

İlginç bir şekilde, çeşitli eyalet milletvekilleri son zamanlarda Blockchain ve akıllı sözleşmelerin kullanımını araştırıyorlar. Örneğin, yakın zamanda yürürlüğe giren Illinois Blockchain Teknoloji Yasası (BTA), Illinois’deki Blokchain ve akıllı sözleşmelerin durumu hakkındaki yasal belirsizlikleri çözmeyi amaçladı.

Gartner raporu, Blockchain akıllı sözleşmelerinin benimsenmesinin analitik karar verme üzerindeki etkisinin derin olduğunu ve karar verme sürecinin şeffaflığını, hızını ve ayrıntı düzeyini artırdığını belirtti.

Akıllı sözleşmelerin bankalar, emanet acenteleri ve avukatlar gibi üçüncü taraf aracıları ortadan kaldıracağını belirten Jones konuyla ilgili şunları söyledi:

“Akıllı sözleşmeler önemlidir ve D&A ( Veri ve Analiz) liderleri bunlara odaklanmalıdır çünkü neredeyse güvenilir bir değişim vaat ediyorlar. Bir kez dağıtıldığında, blockchain akıllı sözleşmeleri değiştirilemez, değiştirilemez kod aracılığıyla geri alınamaz ve bu da neyi yapıp yapamayacağınızı taahüt eder.”

Raporun sonuna doğru Gartner analistleri, D&A liderlerinin basit iş süreçlerini otomatikleştirmek için Blockchain akıllı sözleşmeleri uygulamaya başlamalarını öneriyor. Ayrıca kuruluşlara, bankacılık, finans, emlak, sigorta, kamu hizmetleri ve eğlence gibi iyi tanımlanmış bir ekosistemde çok taraflı sözleşmelere yönelik akıllı sözleşmeleri bloke etmelerini önerdiler.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.