Adam Back: Bitcoin’in 25.000 Dolar’lık Rekoru Kurumsal Yatırımcı Kaynaklı Değil!

Piyasa değeri açısından dünyanın ilk ve en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, neredeyse her gün tüm zamanların yüksek fiyat rekorlarını tek tek kırmaya devam ediyor. 24-25 Aralık’ta Bitcoin 23.000-24.000 dolar civarında seyrediyordu, ardından bir diğer tüm zamanların en yüksek seviyesine geçti. İlginç olan, Bitcoin’in yeniden tüm zamanların en yüksek fiyatını kırması değil, bunu ne şekilde ve ne zaman yaptığı.

Blockstream CEO’su Adam Back’e göre, kurumsal yatırımcılar Bitcoin’in 25.000 dolar’lık rekorundan sorumlu değil, perakende yatırımcılar sayesinde yeni rekor geldi. Kısa bir süre önce Twitter üzerinden paylaşım yapan Back, “25.000 dolar, bir günde 24.700 dolar, 24.800 dolar ve 25.000 dolar olmak üzere üç yeni ATH. Bunu kurumların yaptığını mı düşünüyorsunuz? Noel gününde? Bunu perakende yatırımcı yaptı, yalnızca klavyenin yanındaki insanlar” ifadelerini kullandı.

Ünlü CEO’ya göre 25 Aralık’ta dünyanın çoğu Noel’i kutladı, çalışanlar aileleriyle ve sevdikleriyle vakit geçirebilsinler diye şirketler kapandı. Bu şartlar altında, Bitcoin’in günde üç kez tüm zamanların en yüksek fiyatını kırması ve 25.000 dolar’ı geçmesi için perakende yatırımcıların sorumlu olması gerekir.

Artan Bitcoin İlgisi

2020 genel olarak dünya için zor bir yıldı, ancak Bitcoin için harika bir yıl oldu. Yılın başında BTC 10.000 dolar’ın altında işlem görüyordu ve şimdi Bitcoin 30.000 dolar fiyat aralığında kapanış yapmaya hazırlanıyor gibi görünüyor.

Fiyat artışının, küresel mali koşullar ve artan kurumsal ilgiden kaynaklandığı düşünülüyor. Yatırımcılar finansal belirsizlik arasında güvenli liman varlıkları arayışına girdi. Bu yıl, dünyanın en büyük iş zekası şirketlerinden biri olan MicroStrategy gibi kurumsal yatırımcılardan Bitcoin’e milyarlarca dolar aktı. MicroStrategy, Bitcoin’e 1 milyar doların üzerinde yatırım yaptı. MicroStrategy CEO’su Michael Saylor da şahsen yüz milyonlarca dolarlık Bitcoin’e sahip.

Bunların yanında yatırım yapacak büyük miktarda sermayeye sahip kurumlar, Bitcoin çevresindeki atmosferi büyük ölçüde değiştirebilir. Ayrıca perakende yatırımcılara bir güvence sağlayabilirler. Ortalama bir yatırımcı, üst düzey bir şirketin yeni bir varlığa yüz milyonlarca veya milyarlarca yatırım yaptığını gördüğünde, bu büyük kuruluşların varlığa inandığını düşünür.

Bu artan kurumsal ilgi Bitcoin için harika oldu. Bazı hükümetler para basmaya ve daha büyük ekonomik kargaşaya maruz kaldıkça, hem perakende hem de kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e akın ettiğini görmeye devam edebiliriz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.