ABD’li Düzenleyicilerden, Bankaların Kripto Para İşlemleri Yapmaları için Şartlar Sunuldu

0

ABD Para Birimi Denetçiliği Ofisi (OCC), ulusal bankaların ve federal tasarruf birliklerinin, belirli kripto para birimi faaliyetlerine katılmadan önce karşılaması gereken koşulları belirledi.

Düzenleyici kurum; ulusal bankaların ve federal tasarruf kurumlarının “belirli kripto para birimi, dağıtılmış defter ve stabilcoin faliyetlerine katılmadan önce yeterli kontrollere sahip olduklarını göstermeleri” gerektiğini vurguladı.

OCC ayrıca 2020 ve 2021 yıllarının başında yayınlanan açıklayıcı mektuplarda daha önce ele alınan konulara açıklık getiriyor.

Düzenleyiciye göre; bankalar kripto para saklama hizmeti verebilir, stabilcoinleri destekleyen dolar mevduatları bulundurabilir, ödemeleri doğrulamak için dağıtılmış defterler için “düğüm (nodes)” görevi görebilir ve denetim ofislerini bilgilendirdikten sonra blok zinciri ağlarında ödemeleri kolaylaştırmak için belirli stabilcoin faaliyetlerinde bulunabilir.

“Bugün yayınlanan mektup, daha önceki yorumlayıcı mektuplarda ele alınan faaliyetlerin, bir bankanın denetim makamına faaliyetlerde bulunma niyetini bildirmesinden sonra ve bir bankanın denetim makamının itiraz etmediğine dair yazılı bir bildirim almasından sonra gerçekleştirilebileceğini ‘açıklığa kavuşturmaktadır’. Banka, denetim dairesinden bir ‘itiraz yoktur’ kağıdı almadan işlemlere başlamamalıdır.

Para Birimi Vekili Denetçisi Michael J. Hsu, özetle aktarılan önlemlerin amacının, OCC’nin düzenleyici çerçevesi altındaki finansal kurumların güvenli ve sorumlu bir şekilde çalışmasını sağlamak olduğunu belirtti.

“Bu teknolojilerin ve ürünlerin birçoğu yeni riskler içerdiğinden, bankalar bunları güvenli bir şekilde yürütmek için uygun risk yönetim sistemlerine ve kontrollerine sahip olduklarını gösterebilmelidir. Bu, federal düzenleyici çevre içinde gerçekleşen kripto varlık faaliyetlerinin sorumlu bir şekilde yürütüldüğüne dair güvence sağlayacaktır.”

Geçen ay yayınlanan bir rapor; ABD düzenleyicilerinin, bankaların müşterileri için kripto ticaretini kolaylaştırmasına ve kripto varlıklarını bilançolarında tutmalarına izin vermek gibi daha net kurallar konulması için ortaklık kurduklarını belirtmişti.

Bakalım ABD’den gelen bu net hamle, bankaların, kripto varlıklarla olan işlemleri üzerinde olumlu bir etki yaratacak mı.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın