ABD’deki İlk Ulusal Kripto Bankası Anchorage Oldu, XRP Detayı Dikkat Çekti!

Büyük ABD bankacılık düzenleyicisi Para Birimi Denetleyici Ofisi (OCC), Güney Dakota merkezli XRP saklama hizmeti sunan büyük Anchorage şirketine Anchorage Digital Bank olma onayını verdi. Kripto saklama hizmetleri sunan Anchorage bu sayede  OCC’den şartlı onay alarak ABD’deki ilk ulusal “dijital varlık bankası” olduğunu duyurdu.

OCC, 13 Ocak’ta Anchorage Trust Company’nin Anchorage Digital Bank’a dönüştürülmesini onaylama kararını açıkladı. Anchorage yetkilisi Diogo Monica, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Artık ulusal bir bankayız. Tek farkımız iş kolumuz, diğer varlıklar yerine kripto varlıklarla ilgileniyoruz.” ifadelerini kullandı.

Düzenleme, şirketin kendisi ve mevcut operasyonları hakkında katı bir incelemeden sonra yapıldı. Şirketin OCC’den izin almak için uyması gereken koşullardan biri, sermaye ve likidite gerekliliklerinin düzenleyici tarafından belirlendiği bir işletme sözleşmesi ve risk yönetimi ile ilgili OCC beklentilerinin yapılmasıydı.  Şirket, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin tüm zamanların ilk en yüksek seviyelerine ulaştığı 2017 yılında kuruldu. Bugünlerde Anchorage, kurumsal yatırımcılar için yıllık 100 milyar doların üzerinde işlem yönetiyor. Şirket tarafından yayınlanan bir açıklamada, yeni kurulan Anchorage Digital Bank’ın tarihteki dijital varlıklar için federal olarak imzalanan ilk banka olduğunu belirtiliyor.

Anchorage’a verilen bu onay, kripto para sektörü için oldukça olumlu bir gelişme. Sektörün ilerleyebilmesi ve gelişimi için Anchorage gibi lisanslı kuruluşların varlığı büyük önem taşıyor.

Tüm bunların yanında dikkat çeken başka bir ayrıntı daha var. Şirket, Nisan 2020’de desteklenen varlıklar listesine XRP’yi eklediğini ve o zamandan beri finans kurumları için kripto parayı tuttuğunu açıkladı. 2 Nisan’da yapılan açıklamada şirket, gelecekte müşteri talebi yeterliyse Ödeme Kanalları gibi daha fazla XRP hizmeti için destek sunmayı planladığını açıkladı. Yani Anchorage en azından şimdilik XRP’yi desteği sunuyor. Ripple aleyhine ABD’de yasal belirsizlikler varken, XRP destekçisi şirketin “ABD’nin ilk ulusal kripto bankası” ünvanını almış olması ilginç bir detay.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.