ABD’deki İlk Ulusal Kripto Bankası Anchorage Oldu, XRP Detayı Dikkat Çekti!

0
208

Büyük ABD bankacılık düzenleyicisi Para Birimi Denetleyici Ofisi (OCC), Güney Dakota merkezli XRP saklama hizmeti sunan büyük Anchorage şirketine Anchorage Digital Bank olma onayını verdi. Kripto saklama hizmetleri sunan Anchorage bu sayede  OCC’den şartlı onay alarak ABD’deki ilk ulusal “dijital varlık bankası” olduğunu duyurdu.

OCC, 13 Ocak’ta Anchorage Trust Company’nin Anchorage Digital Bank’a dönüştürülmesini onaylama kararını açıkladı. Anchorage yetkilisi Diogo Monica, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Artık ulusal bir bankayız. Tek farkımız iş kolumuz, diğer varlıklar yerine kripto varlıklarla ilgileniyoruz.” ifadelerini kullandı.

Düzenleme, şirketin kendisi ve mevcut operasyonları hakkında katı bir incelemeden sonra yapıldı. Şirketin OCC’den izin almak için uyması gereken koşullardan biri, sermaye ve likidite gerekliliklerinin düzenleyici tarafından belirlendiği bir işletme sözleşmesi ve risk yönetimi ile ilgili OCC beklentilerinin yapılmasıydı.  Şirket, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin tüm zamanların ilk en yüksek seviyelerine ulaştığı 2017 yılında kuruldu. Bugünlerde Anchorage, kurumsal yatırımcılar için yıllık 100 milyar doların üzerinde işlem yönetiyor. Şirket tarafından yayınlanan bir açıklamada, yeni kurulan Anchorage Digital Bank’ın tarihteki dijital varlıklar için federal olarak imzalanan ilk banka olduğunu belirtiliyor.

Anchorage’a verilen bu onay, kripto para sektörü için oldukça olumlu bir gelişme. Sektörün ilerleyebilmesi ve gelişimi için Anchorage gibi lisanslı kuruluşların varlığı büyük önem taşıyor.

Tüm bunların yanında dikkat çeken başka bir ayrıntı daha var. Şirket, Nisan 2020’de desteklenen varlıklar listesine XRP’yi eklediğini ve o zamandan beri finans kurumları için kripto parayı tuttuğunu açıkladı. 2 Nisan’da yapılan açıklamada şirket, gelecekte müşteri talebi yeterliyse Ödeme Kanalları gibi daha fazla XRP hizmeti için destek sunmayı planladığını açıkladı. Yani Anchorage en azından şimdilik XRP’yi desteği sunuyor. Ripple aleyhine ABD’de yasal belirsizlikler varken, XRP destekçisi şirketin “ABD’nin ilk ulusal kripto bankası” ünvanını almış olması ilginç bir detay.

Kripto Para Borsası Binance'de %20 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın