ABD Senatörü Elizabeth Warren Kripto Para Birimlerini Eleştirdi: Kripto Berbat Bir Yatırım!

0

Yakın tarihli bir Senato duruşması sırasında ABD Senatörü Elizabeth Warren, Bitcoin ve diğer kripto para birimleriyle ilgili tehlikeleri vurguladı. Bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) geliştirmeye odaklanılan oturum sırasında Warren, kripto para birimlerinin oluşturduğu çevresel risklerden bahsetti. Senatör Bitcoin ve altcoinleri, çevreyi kirlettikleri, fidye yazılımı saldırılarını ve dolandırıcılığı kolaylaştırdıkları için eleştirdi. Ayrıca Bitcoin’in enerji kullanımı hakkında da konuştu.

Warren, Kripto Para Birimlerine Yapılan Yatırımları Kınadı

Warren, kripto para birimlerini “kötü bir yatırım” olarak nitelendirdi ve dijital para birimlerinin “gerçek kripto para birimine dördüncü sınıf alternatifler” olduğunu söyledi. Ayrıca Senatör, kripto para biriminin “yasa dışı faaliyet cenneti” olduğunu belirtti.

“Değerdeki bu çılgın dalgalanmalar, Bitcoin’in korkunç bir para birimi olduğu anlamına geliyor.”

Warren kripto para birimlerinin değişken doğası hakkında da konuştu ve dijital para birimlerinin ekonomi için tehlikeli olduğuna inandığını açıkladı. Senatöre göre, Dogecoin iki ayda on kattan fazla yükseldi ve ardından yaklaşık yüzde 60 değer kaybetti. Warren, bu özellikleri ile kripto para birimlerinin spekülatif trader’lar için iyi olsa da, ödeme almak veya günlük harcmalarda kullanmak için düzenli değer kaynakları arayan insanlar için uygun olmadığına inanıyor.

Warren; Bitcoin ve Dogecoin’i özellikle eleştirmesine rağmen, var olan neredeyse tüm kripto para birimlerinin oldukça değişken olduğunu söyledi. Sonuç olarak Senatör, kripto para birimini bir ticaret aracı olarak düşünmenin imkansız olduğuna inanıyor. Dijital para birimlerinin “kötü bir yatırım ve çevre felaketi” olduğu için artık daha sıkı düzenlemelere ihtiyacı olduğunu düşündüğünü de söyleyen Warren, hükümetin kripto düzenlemeleriyle ilgili olarak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) danışması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Warren, Bitcoin ve diğer kriptoların para sistemine dahil edilmesi ve BTC sahibi bankalar konusuna yanıt olarak ise konunun bankacılık düzenleyicileri ile ele alınması gerektiğini belirtti.

Warren ayrıca kripto para birimi sahipleri için güvenlik konusunu da ele aldı ve müşteri koruma düzenlemelerinin eksikliğinin tüketicileri dolandırıcılar karşısında savunmasız bıraktığını iddia etti. Dolandırıcılar tarafından yapılan her başarılı saldırının, daha fazla bilgisayar korsanının insanların fonlarıyla kaçmasına teşvik edecek bir “reklam” olduğunu belirtti.

Bitcoin’in enerji kullanımı hakkında da konuşan Warren ,“Bir bitcoin işlemi, tipik bir hane halkının bir ayda kullandığı aynı miktarda elektrik kullanır” yorumunda bulundu.

Büyük bir Bitcoin destekçisi olan Twitter CEO’su Jack Dorsey,  Bitcoin ile ilgili yorumlarından birkaç saat sonra Elizabeth Warren’ı takibi bıraktı.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın