ABD Merkez Bankası Başkanından Dijital Dolar Açıklaması

0
333

Kripto para birimleri ortaya çıktığı zamandan bu yana, her geçen gün varlığını daha da çok ortaya koyuyor. Bunun farkında olan birçok ülke ya da kuruluş konuyla ilgili harekete geçti ve çeşitli adımlar attı. Bu kuruluşların başında da Facebook geliyor. Kendi kripto parasını piyasaya sürmeye hazırlanan Facebook, beraberinde farklı ülkeleri de harekete geçirdi. Hatta geçtiğimiz aylarda ülkemizin de dijital para konusunda çalışmalar yapacağına dair açıklamalar yapıldı. Son olarak FED (ABD Merkez Bankası) başkanı da dijital dolar fikrini değerlendirdiklerine dair açıklamada bulundu.

FED Başkanı Jerome Powell, dijital dolar ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Bunun üzerinde çok çalışıyoruz, devam eden çok fazla projemiz var, şu anda bu konuda çok çaba sarf ediyoruz.”

Dünyadaki gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirten Powell’e göre FED’in şimdilik dijital para konusunda acele etmesine gerek yok. Ayrıca Powell Facebook’un Libra’sının da “hareketlendirme etkisi” yarattığını kabul etti.

Son olarak Powell dijital para konusunda yoğun bir çalışma yürüttüklerini söylemiş olsa da henüz piyasaya sürme konusunda kesin bir karara varmadıklarını ekledi:

“Bunu yapmaya karar vermedik. ABD için dijital bir para etrafında yanıtlanması gereken birçok soru var, bunlar arasında siber sorunlar, gizlilik sorunları, birçok operasyonel alternatif kendini gösteriyor. Bu yüzden bu işi tam ve sorumlu bir şekilde yapmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın