ABD Kongre Üyesi, Önemli Bir “Bitcoin Sorunu” Hakkında Konuştu

Bitcoin, son birkaç çeyrekte kurumsal firmaların bilançolarında kendine güvenli bir yer buldu. Perakendenin benimsenmesi son zamanlarda daha hızlı bir şekilde artmasına rağmen, kurumsal yatırımcılar da bu hıza yetişiyor ve perakende yatırımcıların hemen gerisinde kalıyorlar.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Bitcoin Treasuries’in verileri, Bitcoin’i elinde bulunduran halka açık şirketlerin çoğunun ya uzman kripto para birimi firmaları ya da blockchain firmaları olduğunu vurguladı. Bilmeyenler için, Michael Saylor’un MicroStrategy’si tek başına 92.000’e yakın Bitcoin tutuyor. Square Inc., Coinbase, Galaxy Digital gibi diğer şirketlerin bilançoları da önemli kripto paralara sahip.

Bununla birlikte, Tesla ve Nexon Co. Ltd. gibi kripto dışı şirketler daha geniş kripto alanına girerken, eğilim giderek değişiyor gibi görünüyor.

Fark çok büyük olmasa da, 1. çeyreğin rakamları Bitcoin’in perakende satış akışının kurumsal akışı aştığını gösteriyor. Ancak 2020’nin son çeyreğinde kurumlar üstünlük sağlamıştı.

Bununla birlikte, muhasebe standartlarını belirleyen, SEC tarafından tanınan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan FASB, özellikle dijital varlıkların ve kriptoların muhasebesi için kesin bir kılavuz yayınlamadı ve ABD Kongre Üyesi Tom Emmer’e göre bu bir sorun. Kurumlar genellikle varlıklarını maddi olmayan varlıklar olarak listeler ve bu da sonradan bilançoyu etkiler çünkü muhasebeleştirmeye çalıştıkları varlığın neredeyse “değerinin altını çizmek” zorunda kalırlar. Aynı şeyi yakın tarihli bir podcast’te daha da detaylandırarak, şunları söyledi:

“Evet, değerini küçümseyebilir ve en azından şu anda onlara vergi avantajı sağlıyor, ancak aklımdaki risk büyük.”

Yukarıda görüldüğü gibi, Bitcoin’i elinde bulunduran kuruluşların sayısı, Mart ayından bu yana art arda V-şeklinde kurtarmalar yapıyor. Yazı yazılırken, aynı sayı 27.500 seviyesine ulaşmanın eşiğindeydi. Bunun yanında, 0.01 BTC’den 0.1 BTC’ye sahip kuruluşlar tarafından tutulan arz, herhangi bir engel olmaksızın büyümeye devam etti.

Son olarak, kurallara daha fazla açıklık getirilirse, Emmer’e göre şirketlerin Bitcoin satın alma eğilimi devam edecek ve bu da daha fazla kişi ve kuruluşu alana dahil olmaya teşvik edecek:

“Bugün bir faydası olsa da, aslında gelecekte bir zarar olabilir ve bence bunu muhasebe perspektifinden temizlemeleri gerekiyor, böylece bu sektörle uğraşan insanlar daha sonra şaşırmazlar.”

Kaynak : AMBCrypto


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.