ABD İstihdam Verileri Açıkladı: Piyasa Ne Tepki Verdi?

0
ABD İstihdam Verileri Açıkladı: Piyasa Ne Tepki Verdi?

Kripto para piyasası 7 Ekim 2022 tarihinde düşüş kaydetmeye başladı ve kırmızı renge boyandı. Bu düşüş ise sonuç olarak Bitcoin fiyatının 20.000 dolarlık seviyeyi kaybetmesiyle sonuçlandı ve haber hazırlanırken düşüş devam ediyordu.

Koinfinans.com olarak daha önce de belirttiğimiz üzere Ekim ayı, Bitcoin için ‘yükseliş ayı’ olarak kabul edilir ve yükselişi (up) temsil eden bir kavramla ‘Uptober’ olarak anılır.

Bu haftanın işlem saatlerinin sonuna gelinirken, Bitcoin 20.146 dolarlık seviyeden ortalama %3,15 düşüş kaydetti ve 20.000 dolarlık seviyenin altına geriledi.

Solana (SOL), Dogecoin (DOGE), Avalanche (AVAX) ve Litecoin (LTC) de dahil olmak üzere birçok büyük kripto para, tüm kripto pazarının piyasa değeri 1 trilyon doların altına düşmesini takiben  %3 ile %4 arasında kayıplar kaydetti.

En büyük on kripto para birimi arasında en az etkilenenler ise %0,6 düşüşle Ripple (XRP) ve %0,8 düşüşle Cardano (ADA) oldu.

Piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para ve en büyük altcoin olan Ethereum (ETH), gün içinde %1.2 düşüşle 1.331 dolardan işlem görüyordu.

Faiz Artışı Yolda, Piyasalar Tedirgin

ABD Çalışma Bakanlığı‘nın Amerikan ekonomisinin 263.000 yeni iş daha eklediğini gösteren Eylül iş raporu ise faiz artışlarını körükleyebilir. Açıklanan rakamlara göre işsizlik oranı 0,2 puan düşerek %3,5’e geriledi.

İş büyümesi, Ağustos ayındaki 315.000 artışa kıyasla yavaşlayarak Nisan 2021’den bu yana en düşük aylık artışı gösterse de, ABD ekonomisi hala güç emareleri gösteriyor.

Bu güç, Fed’in Kasım ayındaki bir sonraki toplantısı öncesinde daha agresif para politikası sıkılaştırma ihtimalini arttıran kritik bir detay. Cuma günü düşüşle açılan hisse senetlerinin aksine, ABD Hazine tahvilleri veri açıklamasını takiben yükseliş kaydetmeye başladı.

LPL Financial baş ekonomisti Jeffrey Roach, CNBC’ye verdiği demeçte, “Bu, Kasım ayında başka bir 75 [baz puanlık artış] için tabuta çivi çakıyor” yorumu paylaştı.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın