ABD İstihdam Verileri Açıkladı: Piyasa Ne Tepki Verdi?

Kripto para piyasası 7 Ekim 2022 tarihinde düşüş kaydetmeye başladı ve kırmızı renge boyandı. Bu düşüş ise sonuç olarak Bitcoin fiyatının 20.000 dolarlık seviyeyi kaybetmesiyle sonuçlandı ve haber hazırlanırken düşüş devam ediyordu.

Koinfinans.com olarak daha önce de belirttiğimiz üzere Ekim ayı, Bitcoin için ‘yükseliş ayı’ olarak kabul edilir ve yükselişi (up) temsil eden bir kavramla ‘Uptober’ olarak anılır.

Bu haftanın işlem saatlerinin sonuna gelinirken, Bitcoin 20.146 dolarlık seviyeden ortalama %3,15 düşüş kaydetti ve 20.000 dolarlık seviyenin altına geriledi.

Solana (SOL), Dogecoin (DOGE), Avalanche (AVAX) ve Litecoin (LTC) de dahil olmak üzere birçok büyük kripto para, tüm kripto pazarının piyasa değeri 1 trilyon doların altına düşmesini takiben  %3 ile %4 arasında kayıplar kaydetti.

En büyük on kripto para birimi arasında en az etkilenenler ise %0,6 düşüşle Ripple (XRP) ve %0,8 düşüşle Cardano (ADA) oldu.

Piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para ve en büyük altcoin olan Ethereum (ETH), gün içinde %1.2 düşüşle 1.331 dolardan işlem görüyordu.

Faiz Artışı Yolda, Piyasalar Tedirgin

ABD Çalışma Bakanlığı‘nın Amerikan ekonomisinin 263.000 yeni iş daha eklediğini gösteren Eylül iş raporu ise faiz artışlarını körükleyebilir. Açıklanan rakamlara göre işsizlik oranı 0,2 puan düşerek %3,5’e geriledi.

İş büyümesi, Ağustos ayındaki 315.000 artışa kıyasla yavaşlayarak Nisan 2021’den bu yana en düşük aylık artışı gösterse de, ABD ekonomisi hala güç emareleri gösteriyor.

Bu güç, Fed’in Kasım ayındaki bir sonraki toplantısı öncesinde daha agresif para politikası sıkılaştırma ihtimalini arttıran kritik bir detay. Cuma günü düşüşle açılan hisse senetlerinin aksine, ABD Hazine tahvilleri veri açıklamasını takiben yükseliş kaydetmeye başladı.

LPL Financial baş ekonomisti Jeffrey Roach, CNBC’ye verdiği demeçte, “Bu, Kasım ayında başka bir 75 [baz puanlık artış] için tabuta çivi çakıyor” yorumu paylaştı.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Decrypt


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.