Nisan 8, 2022

ABD Hazine Bakanı Kripto Paralar ile İlgili Beklenen Konuşmasını Yaptı

  • ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, yakın tarihli bir konuşmasında alandaki düzenlemeyi desteklemek için bir kripto düzenleyici çerçeveye duyulan ihtiyacı vurguladı.

Perşembe günü Washington’daki Amerikan Üniversitesi’nde yaptığı açıklamada Yellen, kripto varlık düzenlemelerinin; riskleri yönetirken sağduyulu inovasyonu da desteklemesi gerektiğini ve kripto piyasası tarafından iyi karşılanan yakın tarihli Beyaz Saray yürütme emrinin ana hatlarına bağlı kalması gerektiğini söyledi.

Hazine tarafından yayınlanan dijital varlıklar politikası hakkındaki konuşmada Yellen, birçok durumda düzenleyicilerin zaten kripto risklerini yönetebilecek ve dijital varlık borsaları gibi yeni tür aracılar için uygun gözetimi sağlayabilecek yetkilere sahip olduğunu belirtti.

“Düzenleyici çerçevelerimiz, özellikle finansal sistemi ve ekonomiyi tehdit eden riskleri yönetirken sağduyulu/sorumlu inovasyonu teşvik edecek şekilde tasarlanmalıdır. Bankalar ve diğer geleneksel finansal kurumlar dijital varlık piyasalarına daha fazla dahil olurken, düzenleyici çerçeveler de bu yeni faaliyetlerin risklerini uygun bir şekilde yansıtması gerekecek.”

bitcoin cüzdan

Ana akım finansal sistemler kriptoya girerken dikkatli olunmalı

Bankalar ve diğer finans kurumları son zamanlarda kripto para birimiyle daha fazla ilgilenmeye başladı. Raporlara göre, bazı bankalar çalışanlarının emeklilik planlarına bile dijital varlıkları dahil etmeye başlıyor ve onları kripto para birimine ve kripto yatırımlarıyla ilişkili risklere maruz kalmalarını sağlıyor.

Yellen, düzenleyici çerçevenin bu riskleri vurgulamasının gerekli olduğunu, böylece alana giren ana akım finansal kurumların bunların farkında olup, bilinçli kararlar verebileceklerini söyledi.

Şimdiye kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde kripto para birimleri için net bir düzenleyici çerçeve yoktu, ancak düzenleyiciler şu anda kripto borsaları ve kripto custody gibi kripto hizmetleri sağlayan bankalar üzerinde gözetim sağlamanın yollarını arıyorlar.

Bazı milletvekilleri, kripto varlık değerlemelerindeki oynaklık nedeniyle düzenleyicilerin sektöre baskı yapmasını istiyor ve bu da bazı piyasaların zorlu yeni kurallar hakkında endişe duymasına neden oluyor. Ancak Beyaz Saray ve Hazine’nin sorumlu inovasyonu destekleme mesajı bu korkuların bir kısmını yatıştırdı.

Biden’ın yürütme emri, Hazine ve Ticaret departmanlarının kripto para birimlerinin paranın geleceğinde oynayacağı rolü keşfetmeleri için şimdiden hükümler koydu. Bu, hükümetin ortaya çıkan kripto alanıyla ilgilenmeye istekli olduğunu gösteriyor.

Kripto topluluğu da özellikle finans endüstrisinde devrim yaratma potansiyeline sahip yenilikçi projeleri desteklemeye çalıştığı için yürütme emrine olumlu tepki verdi.

Kripto para düzenlemelerinde tüketicinin korunması her şeyden önemli

Kripto para birimleri yeni olmasına ve yeni olasılıklarla birlikte gelmesine rağmen, Yellen, diğer hizmetlerle aynı şekilde ele alınmaları gerektiğini çünkü önemli olan, onu destekleyen teknoloji değil, sağladıkları hizmet olduğunu söylüyor. Hazine sekreteri, tüketicilerin, yatırımcıların ve işletmelerin korunmasını vurgularken, saklama platformları müşterilerin fonlarının kaybolmamasını sağlamaları gerektiğini belirtiyor.

Yellen’ın iyi ve yenilikçi kripto projelerini çökertmek yerine desteklemeye yaptığı vurgu, kripto topluluğunun ve düzenleyicilerin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki alanın büyümesini artırmaya yardımcı olacak kripto düzenlemeleri üzerinde anlaşmalarına yardımcı oldu.

Yellen, mümkün olan her fırsatta kripto yasalarının “teknolojiden bağımsız” olması gerektiğini ifade etti:

“Örneğin tüketiciler, yatırımcılar ve işletmeler, varlıkların bir bilançoda veya dağıtılmış defterde saklanıp saklanmadığına bakılmaksızın dolandırıcılık ve yanıltıcı beyanlardan korunmalıdır. Benzer şekilde, müşteri varlıklarını elinde bulunduran firmalar, bu varlıkların kaybolmamasını, çalınmamasını veya müşterinin izni olmadan kullanılmamasını sağlamalıdır.”

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak KoinFinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : thecryptobasic


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.