ABD Enerji Sektörünü Blockchain İle Yönetmeyi Planlıyor

ABD Kongre Araştırma Hizmeti, blockchain kullanılarak enerji sektörünün elde edeceği avantaj ve dezavantajların bulunduğu bir rapor yayınladı.

9 Ağustos’ta açıklanan “Bitcoin, Blockchain ve Enerji Sektörü” başlıklı raporda araştırma grubu, tüketicilerin özellikle dağıtılmış olan bir sistemde enerji hizmetlerini satın almaya olanak veren bir blockchain çözümünün gerektiğini, tüketici için daha açık, verimli ve esnek bir sistem oluşturulabileceğini belirtti.

Tabi böyle bir teknolojinin hayata geçirmesi, kullanıcı gizliliği açısından siber güvenlik ve dağıtma kontrolü gibi sorunları da beraberinde getirebilir. Bu olaya ek olarak raporda bu sorunlar üzerine yapılmış bir anket yer alıyor. Ankete katılan insanların yaklaşık % 77’si mevcut durumların bockchain çözümlerinin kullanımı için yoksun bir ortam olduğu yönünde. ABD merkezli bazı kuruluşların pilot olarak blockchain çözümlerini kullandıkları ve bazı Avrupa merkezli kuruluşların ise 1 seneyi aşkın şekilde bu çözümlerden faydalandığı da biliniyor.

Mevzu bahis olan ABD için ise sorunlar çıkmaya devam ediyor. Çünkü eyaletler arasında enerji sektörü için farklı yasalar ve yürürlükler var. Raporda diğer ülkelerin enerji politikasını düzenleyen tek bir nokta olduğunu fakat ABD’de ise Federal Enerji Düzenleme Komisyonu’nun denetleyici ve düzenleyici bir merkez olmadığı, eyaletler arası ticareti yönettiği belirtildi.

ABD Enerji Bakanlığı’nın Blok Zinciri Girişimi

ABD Enerji Bakanlığı(DOE), kısa bir süre önce blockchain tabanlı 4 kuruluşa enerji işlemleri platformu oluşturulması için 1.05 milyon dolar hibe vermişti.(ComEd, Denver Üniversitesi, Virginia Tech, BEM Controls)

Denver Üniversitesi akademisyenlerinden Dr. Amin Khodaei ise gelişmeleri şöyle dile getirdi:

“Dağıtılmış enerji kaynaklarının artması, hızlı, ölçeklenebilir ve güvenli olurken eşler arası iletişimi destekleyen ileri düzey yönetim çerçevelerini gerektirir […] Şimdi daha sürdürülebilir ve daha verimli hale getirebilecek teknolojileri geliştirme ve gösterme zamanı. esnek gelecek mümkün. ”

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.