ABD – Çin Ticaret Savaşı ve Kripto Paralara Etkisi!

ABD-Çin Ticaret Savaşı ve Kripto Para Birimlerine Etkisi 

Ülkenin merkez bankası olan Çin Halk Bankası (PBoC), kısmen Facebook’un Libra projesinden ilham alan bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) başlatmayı planladığını duyurdu. 

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın Çin’le olan ticaret savaşının gölgesinde, Çin’in merkezi kontrolü temsil eden ve dış etkilerin bastırılması dahil olmak üzere küresel para üstünlüğü savaşında çizilen savaş çizgilerini görmeye başlıyoruz. David Marcus’un paylaştığı bir tweet’i Doğu’dan Batı’ya olan bu çatışmaya açıkça işaret etti – ancak ABD’deki düzenleyicileri ve Kongreyi – özellikle de Demokrat Temsilcisi Maxine Waters’ın başkanlık ettiği House Finansal Hizmetler Komitesi’ni hedef alması kayda değer. 

Çin, Büyük “Merkezleyici”

Çin, kendi etkisi altındakiler lehine yabancıların kontrol ettiği teknolojileri bastırdı ve “Çin’in Büyük Güvenlik Duvarı”, Twitter gibi sosyal medya sitelerini, Google gibi arama motorlarını ve WhatsApp gibi mesajcıları ve ayrıca tanıtmak için kullanıldı. 

Bu haliyle, Çin’de yabancı kripto para birimleri benzer şekilde bastırılmıştır. Ve Çin Halk Bankası’nın eski valisi Zhou Xiaochuan’a göre, yerel finans kurumları düzenleyiciler tarafından dijital para birimlerinin perakende ödemelerde araç olarak tanınmaması gerektiği konusunda bilgilendirildi. 

Çin hükümetinin merkezileştirme gücünden yararlanma konusunda muazzam bir geçmişi var ama aynı zamanda bir devrimin neye benzediği ve nereden gelebileceği konusunda derin bir anlayışa sahip. 

Çin’in tek, merkezi, monolitik bir dijital para birimi başlatması ve diğerlerini bastırması beklenirken, Batı’nın hem perakende ödeme hem de Facebook, Libra ve Telegram’ın TON’u gibi havale işlemleri için bir dizi girişim başlatması bekleniyor. 

Nereye Yönlendirecek?

Libra’nın Facebook tarafından duyurulmasıyla, oyundaki her oyuncunun artık masanın ne kadar olduğunu tahmin etmesi gerekmiyor ve oyuncuların kartlarını yerleştirme zamanı geldi. 

Blockchain tabanlı ödeme çözümlerine milyarlarca mesajlaşma kullanıcısı ve banka müşterisi katıldığında, dünyadaki her büyük kuruluşun bu benzeri görülmemiş duruma yanıt vermek zorunda kalacağından emin olabiliriz. Ve uluslar ve ideolojiler arasındaki rekabet – Çin ve Batı gibi – kriptografik varlıkların kitlesel benimsenmesinin temelini oluşturacak çözümlerin sunumunu aktif olarak hızlandırabilir. 

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.