ABD – Çin Ticaret Savaşı ve Kripto Paralara Etkisi!

0

ABD-Çin Ticaret Savaşı ve Kripto Para Birimlerine Etkisi 

Ülkenin merkez bankası olan Çin Halk Bankası (PBoC), kısmen Facebook’un Libra projesinden ilham alan bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) başlatmayı planladığını duyurdu. 

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın Çin’le olan ticaret savaşının gölgesinde, Çin’in merkezi kontrolü temsil eden ve dış etkilerin bastırılması dahil olmak üzere küresel para üstünlüğü savaşında çizilen savaş çizgilerini görmeye başlıyoruz. David Marcus’un paylaştığı bir tweet’i Doğu’dan Batı’ya olan bu çatışmaya açıkça işaret etti – ancak ABD’deki düzenleyicileri ve Kongreyi – özellikle de Demokrat Temsilcisi Maxine Waters’ın başkanlık ettiği House Finansal Hizmetler Komitesi’ni hedef alması kayda değer. 

Çin, Büyük “Merkezleyici”

Çin, kendi etkisi altındakiler lehine yabancıların kontrol ettiği teknolojileri bastırdı ve “Çin’in Büyük Güvenlik Duvarı”, Twitter gibi sosyal medya sitelerini, Google gibi arama motorlarını ve WhatsApp gibi mesajcıları ve ayrıca tanıtmak için kullanıldı. 

Bu haliyle, Çin’de yabancı kripto para birimleri benzer şekilde bastırılmıştır. Ve Çin Halk Bankası’nın eski valisi Zhou Xiaochuan’a göre, yerel finans kurumları düzenleyiciler tarafından dijital para birimlerinin perakende ödemelerde araç olarak tanınmaması gerektiği konusunda bilgilendirildi. 

Çin hükümetinin merkezileştirme gücünden yararlanma konusunda muazzam bir geçmişi var ama aynı zamanda bir devrimin neye benzediği ve nereden gelebileceği konusunda derin bir anlayışa sahip. 

Çin’in tek, merkezi, monolitik bir dijital para birimi başlatması ve diğerlerini bastırması beklenirken, Batı’nın hem perakende ödeme hem de Facebook, Libra ve Telegram’ın TON’u gibi havale işlemleri için bir dizi girişim başlatması bekleniyor. 

Nereye Yönlendirecek?

Libra’nın Facebook tarafından duyurulmasıyla, oyundaki her oyuncunun artık masanın ne kadar olduğunu tahmin etmesi gerekmiyor ve oyuncuların kartlarını yerleştirme zamanı geldi. 

Blockchain tabanlı ödeme çözümlerine milyarlarca mesajlaşma kullanıcısı ve banka müşterisi katıldığında, dünyadaki her büyük kuruluşun bu benzeri görülmemiş duruma yanıt vermek zorunda kalacağından emin olabiliriz. Ve uluslar ve ideolojiler arasındaki rekabet – Çin ve Batı gibi – kriptografik varlıkların kitlesel benimsenmesinin temelini oluşturacak çözümlerin sunumunu aktif olarak hızlandırabilir. 

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın