Bitcoin Haberler Manşet

ABD Başkanı Donald Trump “Bitcoin Para Değil”

single-image

Bitcoin veya kripto paralar hakkında konuşan bir çok ünlü isim olmuştu. Bunların arasında sanatçılar, ekonomistler ve devlet insanları vardı. Ama hemen hemen her konuda konuşan ve söyledikleri ile sürekli olay yaratan Amerikan başkanı Donald Trump ilk defa konuştu kripto paralar hakkında. Donald Trump, Bitcoin ve Libra özelinde kripto paralar hakkında Twitter’dan konuştu.

“Bitcoin para değil”

Bitcoin’in fanı olmadığını söyleyen Donald Trump, yüksek volatilitesi sebebiyle onun bir para olmadığını vurguladı. Aynı zamanda düzenlenmemiş bir piyasa olmasi sebebiyle kirli işlerde kullanıldığını söyledi. Libra hakkında da konuşan Donald Trump şunları ifade etti.

“Facebook’un Libra’sı da Bitcoin gibi güvenilir ve sabit bir para değil. Eğer Facebook ve diğer şirketler bir banka olmak istiyorlar ise banka mevzuatlarını araştırmalı ve diğer bankalar gibi hareket etmeliler. Amerika zaten çok güçlü bir para birimine sahip ve o güvenilir ve istikrarlı. Onun adı Amerikan doları”

Bitcoin bu ifadelerden zarar görecek mi?

Peki bizim için önemli konuya gelecek olursak bu ifadeler kripto paraların geleceği için ne ifade ediyor. Bu tip ifadeler Bitcoin ve diğer kripto paraların değerini düşürecek ve ortadan kalkmasını mı sağlayacak. Aslında bakacak olursak bu tip ifadeler evet kısa vadede bir fayda sağlamayacaktır ama uzun vadede bu sistemin “mainstream” denilen ana akım olmasını sağlayacaktır. Devletler para basma yetkisini elinde bulundururlar ve bu yetkinin başkasına geçmesini istemezler. Hele ki rezerv parayı elinde bulunduran Amerika bu işten en çok zararlı çıkacak ülke olması sebebiyle en cok direnci gösterecek ülke de olacaktır.

Mahatma Gandhi

Mahatma Gandhi’nin çok önemli ve bilinen bir sözü vardır. ” Önce seni görmezden gelirler, sonra seninle alay ederler, daha sonra seninle savaşırlar ve sonra sen kazanırsın” diye. Bu söz galiba bu duruma çok fazla uyuyor. Çünkü Bitcoin ilk çıktığında bu paranın bir balon, bir sahtekarlık olduğunu ve hatta çok daha marjinal ifadeler kullanıldığını görüyorduk. Ama görünen o ki alay etme aşaması da geçilmiş. Bitcoin, Libra veya başkası isim çok önemli değil ama bu teknolojinin kalıcı olduğu aşikar.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Bir Yorum Yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacak.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz