Nisan 8, 2022

AB, Rusya ve Belarus’a Karşı Yaptırımları Sıkılaştırıyor: Hedef Kripto

Ukrayna’daki çatışma tırmanırken, Avrupa Birliği Rusya ve Beyaz Rusya’ya karşı yeni bir ekonomik yaptırım turu başlattı.

Avrupa Birliği, Rusya’nın kripto yoluyla olası yaptırımlardan kaçınmasını önlemek için kripto cüzdanlarına para yatırma yasaklarını genişletti. Ayrıca, Rus ve Beyaz Rusya şirketleri ve şahıslarının, hisse senetleri, tahviller ve diğer menkul kıymetler gibi AB para birimleri cinsinden banknot ve devredilebilir menkul kıymetleri satın almaları da yasaklanacak.

Avrupa Birliği, Rusya’daki kripto hizmetlerine kısıtlamalar getirdi

Avrupa Komisyonu Cuma günü, Ukrayna’da artan askeri saldırganlık nedeniyle Rusya ve Beyaz Rusya’ya karşı beşinci ekonomik yaptırım paketini duyurdu.

Bu sefer AB, Rus oligarkları ve şirketleri tarafından yaptırımlardan kaçınmak için kullanılan kripto para birimi işlemlerini hedef aldı. Avrupa’daki kripto şirketleri, olası boşlukları kapatarak hizmetleri Ruslara ve Belaruslulara kısıtlamaya zorlanacak.

AB Dış Politika Şefi Josep Borrell, Rus hükümetine gerilimi düşürmesi için baskı yapmak amacıyla alınması gereken önlemler hakkında şunları söyledi:

“Yaptırımlarımızın amacı, Rus birliklerinin pervasız, insanlık dışı ve saldırgan davranışlarını durdurmak ve Kremlin’deki karar vericilere, yasa dışı saldırganlıklarının ağır bir maliyeti olduğunu açıkça belirtmektir.”

Kripto yaptırımlarını sıkılaştırmanın yanı sıra AB, Rus kömürüne yasak, dört Rus bankasına işlem yasağı ve varlık dondurma, Rusya ve Belarus’un AB ülkelerine ithalat ve ihracat yasağı ve Rusya’nın kamu sözleşmelerine ve Avrupa parasına katılımını yasakladı.

Rus Kripto Maruziyetini Önlemenin Zorlukları

Rus şirketleri ve oligarklar, yaptırımlardan kaçınmak ve Ukrayna’daki Rus askeri faaliyetlerini finanse etmek için Bitcoin de dahil olmak üzere kripto para birimleri kullanmakla suçlanıyor. Kripto işlemlerini etkin bir şekilde izlemenin zorluğu göz önüne alındığında, Rusya tarafından kripto para birimlerinin kullanımını sınırlamak ülkeler için bir zorluk haline geldi. Yaptırımlara rağmen Rusya, uyumlu olmayan kripto borsaları ve bitcoin madenciliği yoluyla kripto sektörünü deneyimliyor.

Rusya, halihazırda geniş enerji kaynaklarına ve nispeten soğuk bir iklime sahip olduğundan, ülkede son zamanlarda Bitcoin madenciliği için altyapı oluşturmaya olan ilgi artmaya başladı. Bununla birlikte, ülke hala verimli bir altyapıdan yoksundur ve bundan dolayı da Rusya’da kripto madenciliği hala oldukça sınırlıdır.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.