27 Milyon Dolarlık Kripto Para Dolandırıcılığı Yapan Çete Çökertildi

0

Avrupa ülkelerinden altı farklı örgüt beraber çalışma yürüterek 27 milyon dolarlık kripto para dolandırıcılık çetesini çökertmeyi başardı.

Europol tarafından geçtiğimiz günlerdeki basın duyurusunda, büyük çaplı dolandırıcılık çetesi yürüttüğü düşünülen altı kişinin tutuklandığını bildirdi. Çetenin toplamda 27 milyon dolar değerinde kripto para hırsızlığı yaptığı düşünülmekte.

Europol’un açıklamasına göre bu süreç boyunca İngiltere’den Siber Suçlar Birimi ve Ulusal Suç Ajansı (NCA), Hollanda polisi ve Eurojut ile iş birliği içerisinde çetenin çökertildiğini bildirdi.

Çetenin insanları farklı bir borsaya benzeyen siteler ile taklit ettiler. Bu sitelerde gerçek borsalar arasında küçük bir yazım yanlışı bulunmaktaydı. Taklit edilen sitenin yazım hatasını fark etmeyen kullancılar, bu çetenin oyununa gelerek bilgilerini çalınmasına neden oldular.

Dolandırıcılar siteye giren kişilerin verilerini yedekliyor, sonra bu verileri kişilerin kripto para cüzdanlarına ve paralarına erişim sağlıyorlardı. Europol tarafından bir diğer açıklama ise bu hırsızlar bu yol ile 12 farklı ülkeden en az 4 bin adet Bitcoin çaldığı öne sürüldü.

Bu çetenin bir kısmının İngiltere’de bir diğer kısmının ise Hollanda’da yaşadığı tahmin ediliyordu. Europol bu çetedeki altı kişiyi yakalamak için İngiltere ve Hollanda’daki kolluk kuvvetleriyle işbirliği yürüttü.

Hoş geldin hediyeleriyle dolu Kripto Para Borsası Kucoin'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın