27 Milyon Dolarlık Kripto Para Dolandırıcılığı Yapan Çete Çökertildi

Avrupa ülkelerinden altı farklı örgüt beraber çalışma yürüterek 27 milyon dolarlık kripto para dolandırıcılık çetesini çökertmeyi başardı.

Europol tarafından geçtiğimiz günlerdeki basın duyurusunda, büyük çaplı dolandırıcılık çetesi yürüttüğü düşünülen altı kişinin tutuklandığını bildirdi. Çetenin toplamda 27 milyon dolar değerinde kripto para hırsızlığı yaptığı düşünülmekte.

Europol’un açıklamasına göre bu süreç boyunca İngiltere’den Siber Suçlar Birimi ve Ulusal Suç Ajansı (NCA), Hollanda polisi ve Eurojut ile iş birliği içerisinde çetenin çökertildiğini bildirdi.

Çetenin insanları farklı bir borsaya benzeyen siteler ile taklit ettiler. Bu sitelerde gerçek borsalar arasında küçük bir yazım yanlışı bulunmaktaydı. Taklit edilen sitenin yazım hatasını fark etmeyen kullancılar, bu çetenin oyununa gelerek bilgilerini çalınmasına neden oldular.

Dolandırıcılar siteye giren kişilerin verilerini yedekliyor, sonra bu verileri kişilerin kripto para cüzdanlarına ve paralarına erişim sağlıyorlardı. Europol tarafından bir diğer açıklama ise bu hırsızlar bu yol ile 12 farklı ülkeden en az 4 bin adet Bitcoin çaldığı öne sürüldü.

Bu çetenin bir kısmının İngiltere’de bir diğer kısmının ise Hollanda’da yaşadığı tahmin ediliyordu. Europol bu çetedeki altı kişiyi yakalamak için İngiltere ve Hollanda’daki kolluk kuvvetleriyle işbirliği yürüttü.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.