Mart 29, 2022

2 Altcoin’in Fiyatı Bu Gelişme Sonrası Çöküşe Geçti: Tarihin En Büyük DeFi Hack’i!

  • Popüler metaverse oyunu Axie Infinity‘nin yaratıcıları tarafından yaratılan ve platformun kullanıcıları tarafından yoğun bir şekilde kullanılan popüler bir Ethereum side-chain‘i olan Ronin, büyük bir saldırıya uğradı. Platformdan 620 milyon doların üzerinde dijital varlık çalındı.

Proje geliştiricisi Sky Mavis, Twitter’da yaptıkları bir açıklamada; hack’in 23 Mart gibi erken bir tarihte gerçekleştiğini, olayın ise ancak bugün erken saatlerde keşfedildiğini açıkladı. Ekibe göre, Ronin hacker’ı güvenliği ihlal edilmiş özel anahtarların yardımıyla sahte işlemler oluşturmayı başardı.

Duyuruya göre Sky Mavis’in Ronin doğrulayıcı node’larının yanı sıra Axie DAO doğrulayıcı node’larının da geçen hafta kötü niyetli bir aktör tarafından ele geçirilmesinden ve boşaltılmasından sonra proje yaklaşık 625 milyon dolar (173.600 WETH/Wrapped Ethereum ve 25.5 milyon USDC) kaybetti. Bu da Ronin hack’inin geçen Ağustos ayında gerçekleşen 611 dolarlık Poly Network soygununun önüne geçmesini sağlayarak, tarihin en büyük merkezi olmayan finans (DeFi) hack’i haline getiriyor.

Rapora göre, para yatırma veya çekmenin doğrulanması için dokuz doğrulayıcı imzadan beşi gerekiyor, ancak platforma göre; “saldırgan, bir şekilde Sky Mavis’in dört Ronin Doğrulayıcısı ve Axie DAO tarafından işletilen bir üçüncü taraf doğrulayıcı üzerinde kontrolü ele geçirmeyi başardı.”

Sky Mavis konuyla ilgili önlem aldı

Ekip, doğrulayıcı eşiğini beşten sekize çıkararak gelecekteki saldırıları azaltmak için çalıştığını açıkladı. Ayrıca ekibin, fonların herhangi birine taşındığında onları bilgilendirmek için kripto borsalarındaki güvenlik ekipleriyle zaten temas halinde olduğu da ortaya çıktı. Bunun yanında, Ronin Köprüsü de geçici olarak durduruldu.

Poly Network çalınan fonların neredeyse tamamını geri almayı başarmış olsa da, Ronin’in tarihi bilgisayar korsanlığı olayını nasıl ele alacağı henüz belli değil. Bilgisayar korsanının cüzdanına bir bakış, fonların hala cüzdanında olduğunu gösteriyor.

Ronin ağının geliştiricileri, şimdiye kadarki en büyük DeFi soygunundan sorumlu olan bilgisayar korsanını bulmak için kolluk kuvvetleri yetkilileri ve blockchain dedektifleriyle birlikte çalışmaya başladı bile.

CoinMarketCap tarafından sağlanan verilere göre, saldırı sonucunda Ronin (RON) yönetim token’ının fiyatı yaklaşık yüzde 30, Axie Infinity’nin (AXS) fiyatı ise yüzde 10’a varan oranlarda düştü. Yazım sırasında ise RON yüzde 20’nin üzerinde bir düşüşle 1,83, AXS ise yüzde 7’lik bir düşüşle 65,10 dolardan işlem görüyor.

Ronin, fahiş gas ücretlerinden kurtulmak ve işlemleri çok daha hızlı hale getirmek için geçtiğimiz Şubat ayında piyasaya sürülmüştü. Ocak ayında ise Sky Mavis ekibi RON token’ını piyasaya sürdü.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak KoinFinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : CoinGape


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.